Asus lancerer helt rene pc'er

Asus Pure er en ny linje af Windows-computere uden præ-installerede tredjepartsprogrammer og apps.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den første model der bliver lanceret under navnet PURE er den enormt populære ASUS ZenBook UX305CA, en blæserløs ZenBook med Intel Core M-processor.

Traditionelt kommer en computer med en række pre-installerede programmer. Hvis disse programmer ikke bliver brugt, optager de unødigt ressourcer som fx hukommelse og processorkraft. Asus Pure giver en nem, sikker og hurtig oplevelse eftersom computeren kommer uden pre-installerede programmer og apps. Det betyder at du får en PC med hurtig opstart, maksimeret performance og længere batteritid. Den er beskyttet af Microsoft’s eget antivirusprogram, Windows Defender, der jævnligt opdateres ganske gratis.

Konceptet findes allerede i Microsofts egne online butikker under navnet Microsoft Signature.
Dette forår blev konceptet også lanceret i Norden hos et begrænset antal retailere og producenter. Med Asus Pure bliver konceptet gjort tilgængeligt til endnu flere kunder.

De første forhandlere i Danmark til at sælge Asus Pure er Power, Dustin, CDON, Webhallen og ComputerCity.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen