Få fodboldholdets farver op på væggen

Philips Ambilight tv'er kan nu sende farverne af det flag der hører til dit favorithold op på væggen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Philips Ambilight tv'er kan nu sende farverne af det flag der hører til dit favorithold op på væggen 

Hvis du er fodboldinteresseret og ejer af et Philips Ambilight TV, vil du få mulighed for at få en helt ny og spændende oplevelse under de kommende kampe:

"Vi ved, at fodboldfans er meget dedikerede: Via en app kan du vælge dit holds flag og vi gør det muligt, at få dit holds farver til at danse på væggen bag dit tv; eksempelvis når dit hold scorer et mål", fortæller produktspecialist Mads Neumann fra TP Vision, som står bag Philips TV.

Den gratis Ambilight TV-app virker både med Android og iOS smartphones og tablets og er kompatibel med Philips Ambilight Smart TV fra 2012 og nyere.

Der er flere features i app’en som giver dig en mere intens sofaoplevelse: Indstillingen Suspense skaber en dramatisk atmosfære, når du forbinder Ambilight-effekten med dine følelsesmæssige reaktioner på spillet på banen.

Du kan gå »i kamp« med dommeren og selv uddele røde og gule kort til de spillere, du synes fortjener dem. Og når kampen er forbi – og dit hold naturligvis har vundet! – kan du fejre sejren med et festfyrværkeri!

App’en virker med iOS 6.0 eller nyere og Android 4.0.3 eller nyere. Du kan gratis hente Ambilight TV-app’en her: http://www.philips.dk/c-m-so/tv/p/ambilight-tv-app

Læses lige nu

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S