Lenovo klar med første augmented reality-mobil

PHAB2 Pro er verdens første Tango-smartphone, udstyret med et sæt af sensorer og software fra Google, som sanser og kortlægger omgivelserne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som den første telefon er PHAB2 Pro drevet af Tango-teknologi – et sæt af sensorer og software fra Google, som sanser og kortlægger omgivelserne. Resultatet er en innovativ smartphone, der leverer ’augmented reality’. Med teknologien kan elever og studerende gennem apps med augmented reality eksempelvis placere virkelighedsnære virtuelle dinosaurer i deres undervisningslokale og derved forbedre deres indlæringsevner gennem AR-data, som kommer til syne, mens de går rundt blandt skabningerne.

Nye spiloplevelser

AR giver også mulighed for nye spiloplevelser, idet man blandt andet kan lege med virtuelle dominobrikker på køkkenbordet, opfostre et digitalt kæledyr i soveværelset eller bekæmpe rumvæsener, som forsøger at invadere dit hus. Ved hjælp af Tango-teknologien har PHAB2 Pro potentialet til at ændre måden, som folk normalt tænker kortlægning af indendørsarealer på. AR-teknologien kan eksempelvis forme fremtidens virtuelle museumsbesøg med GuidiGO app’en. Med Tango-teknologien giver PHAB2 Pro hidtil usete muligheder med en smartphone, som løbende udvikles og forbedres.

Overkommelig pris

”Vi har kort fortalt ønsket at tage et fantastisk koncept og omdanne det til en kommerciel levedygtig mobil enhed. Fra det øjeblik vi oplevede Tango, vidste vi, at det ville blive revolutionerende ligesom eksempelvis GPS. For at gøre PHAB2 Pro til en game-changer har vi udviklet produktet til en overkommelig pris for den almindelige forbruger. Resultatet er ikke alene en højteknologisk telefon, men samlet set et unikt og fantastisk produkt”, siger Jeff Meredith, underdirektør og administrerende direktør for Android og Chrome Computing hos Lenovo.

For at læse mere om Lenovos udvikling af PHAB2 Pro med Tango kan du besøge newsroom på http://news.lenovo.com/TechWorld2016, ligesom du kan læse mere i vedhæftede pressemeddelelse på engelsk.

Vejledende priser for Lenovo PHAB2 starter fra 199 euro, PHAB2 Plus 299 euro og PHAB2 Pro fra 499 euro. Alle vil være tilgængelige globalt fra begyndelsen af september.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura