Prop et smykke i øret

Er det her virkelig, hvad der skal til for at sælge in-ears til kvinder? Maroo Audio er klar med smykkebeklædte øredutter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Pink laptops, nuttede mobilcovers, og nu også smykkebeklædte in-ears. Er det girl power, eller er det snarere at tale ned til kvinder, fordi de tilsyneladende ikke interesserer sig for gadgets med mindre de er pakket ind i glimmer og lir? 

Vi lader svaret være op til jer, men mon ikke de nye in-ears fra Maroo kan få nogle feminister op i det røde felt - særligt med tidens voldsomme kønsdebat rasende i medierne.

Skulle de glimtende øredutter have fanget din interesse, så fås de i flere forskellige varianter, fordelt på to kollektioner - Gem Collection og Ice Collection. De er skabt så de passer perfekt til kvinders små ørekanaler og producenten lover overlegen lydkvalitet. 

Prisen er 518 kroner, uanset hvilken model du vælger. Se kollektionerne hos Maroo Audio.

Maroo Audio Gem White Rose. Maroo Audio Gem White Rose.
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S