Libratone klar med ultrabærbare Bluetooth-højttalere

Med flagskibet One Click i spidsen lancerer Libratone en helt ny generation af ultrabærbare Bluetooth-højttalere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”I dag er vi alle sammen audiofile. For rigtig mange er det naturligt at tage sin egen playliste og Bluetooth-højttaler med, når vi mødes med vennerne i parken, tager på ferie eller til fest. Soundtracket til vores liv bliver skabt, når vi udforsker verden, lever vores liv, og er sammen med venner og familie. Det er derfor, vi har skabt tre ultrabærbare Bluetooth-højtalere. Vores nye produkter er skabt til at hænge på cyklen, stå i græsset eller komme med på stranden, så musikken i endnu højere grad bliver en del af hverdagens oplevelser,” siger Jan McNair, CEO hos Libratone.

Lyden i centrum

Med Libratone One Click i spidsen lancerer Libratone en helt ny serie af ultrabærbare Bluetooth-højttalere, der ikke går på komprimis med lyden.

Jan McNair fortsætter:  ”I dag er mange udendørs Bluetooth-højttalere designet til at modstå ekstreme vejrforhold og går derfor i mange tilfælde på kompromis med kvaliteten af lyden. Vi havde den modsatte tilgang med Libratone ONE CLICK og satte spørgsmålstegn ved, hvad det rent faktisk betyder at sætte lyden i centrum for hverdagens aktiviteter på farten.”

Løsningen blev Libratone One Click, der har en stødabsorberende ramme, hvor en strop og en krog/lås kan klikkes af og på, alt efter hvad omgivelserne kræver. Der vil løbende blive tilføjet nye accessories til serien, så højttalerne kan bruges på endnu flere måder. For eksempel introduceres der snart en lang strop, så højttaleren også kan bæres som en taske over skulderen.

Libratone One Click og Libratone One Style er formet som bøger, så de nemt glider ned i en rygsæk eller skuldertaske. Libratone Too har form som en vandflaske og passer ned i siden på mange rygsække.

På Libratone One Click kan den støddæmpende ramme med et enkelt klik udskiftes med et håndtag i toppen eller en lille lås/krog, så du kan hænge den på et cykelstyr, en krog på badeværelset eller lignende.

To Libratone Bluetooth-højttalere kan linkes og dermed give en endnu større musikoplevelse. Inden for nærmeste fremtid vil det også blive muligt at linke til Zipp og Zipp Mini.

Bluetooth-højttalerne kan bruges som speakerphones, så du kan besvare et opkald via højttaleren. 

Alle tre er vandafvisende, så du kan du lytte til musik, selv hvis regnen kommer. 

Batterilevetiden er mindst 12 timer. 

360° FullRoom-teknologi, så sikrer at lyden spredes i hele rummet.

Det er muligt at koble to enheder til den samme Bluetooth-højttaler, så brugerne kan skiftes til at sætte musik på. Højttalerne betjenes enten via Libratones app eller touchpanelet på højttaleren.

De tre højttalere kan købes nu. Prisen for One Click er 1.499 kroner, mens One Style sælges til 1.499 kroner og One Too til 1.199 kroner.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network