Kvalitets VR-headset fra brille-eksperten

VR ONE Plus er en virtual reality-brille af høj kvalitet, der passer til de fleste smartphones.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Google Cardboard har gjort det nemt at billigt at få adgang til virtual reality, men pap-brillerne er ikke særligt behagelige at bære længere tid af gangen.

Har du tænkt dig at bruge megen tid med virtual reality kan det derfor være en god ide at investere i briller af bedre kvalitet.

Fungerer med de fleste mobiler

VR ONE Plus er skabt af Zeiss, der er kendt for brilleglas, kameralinser og andre optiske produkter af høj kvalitet.

Brillen fungerer med smartphones, der har skærmstørrelse mellem 4,7 – 5,5”, hvad enten de kører med Android eller iOS.

Udskiftelige dele

VR ONE Plus har aftagelig hovedrem, så brillerne kan tilpasses. Også den bløde del, som slutter tæt mod ansigtet kan skiftes ud, hvilket kan være nødvendigt efter lang tids brug.

Brugeren behøver ikke foretage nogle mekaniske justeringer af linsepositionen. En stor såkaldt eye-box er udformet, så den dækker de fleste menneskers øjenafstand. Også når headsettet ikke er perfekt centreret i ansigtet, har brugeren et klart billede over hele det synlige område.

Udluftningsventiler sikrer god ventilation og forhindrer headsettet i at dugge. 

Brillebærere kan have briller på under ZEISS VR ONE Plus. 

Zeiss VR ONE Plus er netop blevet vist frem for første gang på den store elektronik-/spillemesse E3 Expo i Los Angeles. Brillen kommer på markedet i løbet af august til en vejledende pris på 1.099 kroner. 

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics