Test: Luksuslyd til superpris

Sennheiser CX 5.00 leverer høj komfort, kombineret med homogen og varm lyd .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De små CX 5.00 fra lydspecialisten Sennheiser opleves som langt mere kostbare, end prisen antyder. Den lækre forarbejdning i metal, aflastningen til kablet, der nærmest får dem til at ligne et smykke, når de sidder i øret, de gode knapper på fjernbetjeningen og det fine bløde kabel ville få os til at gætte på, at prisen lå 50 procent højere end den faktisk gør.

Du må undvære et bæreetui, men får tre ørestykker i forskellige størrelser, og i det hele taget opleves CX 5.00 lette og behagelige i øret. De er ikke egnet til løbeturen, så vil de med garanti falde ud, og det er da heller ikke det, de er bygget til.

Men de dæmper godt for udefra kommende lyde, så de er perfekte til togturen (men ikke cykelturen, hvor du skal kunne orientere dig).

Kvalitetsfornemmelsen bakkes op af et lydbillede, der er homogent, varmt og ret lækkert. Især til mindre ensembler og vokaler er CX 5.00 velegnet. Lyden har ikke samme udstrakthed og åbenhed i hele registret, som testens AKG har til overflod. Men gengivelsen er altid behagelig og nærværende, en lyd, du vil holde af uanset musiksmag. Diskanten er velopløst, mellemtonen stor og nærværende. Kun bassen mangler lidt opløsning. Men alt i alt en fremragende hovedtelefon til prisen og testens bedste køb i in-ear-kategorien.

[wp-review id="3039908"]

Læs flere test i Datatid

Testen af Sennheiser CX 5.00 indgår i en stortest af hovedtelefoner, hvor vi tester dem op mod disse in-ears. Testene kan læses i Datatid TechLife 06/2016, som er ude i kioskerne nu.

Denon AH-C120MA

Philips SBH5250

Jabra Roc Wireless

Panasonic RP-BTS50

Skullcandy Smokin' Buds 2

AKG N20

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S