Test: Luksuslyd til superpris

Sennheiser CX 5.00 leverer høj komfort, kombineret med homogen og varm lyd .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De små CX 5.00 fra lydspecialisten Sennheiser opleves som langt mere kostbare, end prisen antyder. Den lækre forarbejdning i metal, aflastningen til kablet, der nærmest får dem til at ligne et smykke, når de sidder i øret, de gode knapper på fjernbetjeningen og det fine bløde kabel ville få os til at gætte på, at prisen lå 50 procent højere end den faktisk gør.

Du må undvære et bæreetui, men får tre ørestykker i forskellige størrelser, og i det hele taget opleves CX 5.00 lette og behagelige i øret. De er ikke egnet til løbeturen, så vil de med garanti falde ud, og det er da heller ikke det, de er bygget til.

Men de dæmper godt for udefra kommende lyde, så de er perfekte til togturen (men ikke cykelturen, hvor du skal kunne orientere dig).

Kvalitetsfornemmelsen bakkes op af et lydbillede, der er homogent, varmt og ret lækkert. Især til mindre ensembler og vokaler er CX 5.00 velegnet. Lyden har ikke samme udstrakthed og åbenhed i hele registret, som testens AKG har til overflod. Men gengivelsen er altid behagelig og nærværende, en lyd, du vil holde af uanset musiksmag. Diskanten er velopløst, mellemtonen stor og nærværende. Kun bassen mangler lidt opløsning. Men alt i alt en fremragende hovedtelefon til prisen og testens bedste køb i in-ear-kategorien.

[wp-review id="3039908"]

Læs flere test i Datatid

Testen af Sennheiser CX 5.00 indgår i en stortest af hovedtelefoner, hvor vi tester dem op mod disse in-ears. Testene kan læses i Datatid TechLife 06/2016, som er ude i kioskerne nu.

Denon AH-C120MA

Philips SBH5250

Jabra Roc Wireless

Panasonic RP-BTS50

Skullcandy Smokin' Buds 2

AKG N20

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos