Test: Jabra Move Wireless - dansk design der virker

Du får høj kvalitet for pengene med denne dansker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er GN Resound i Balle-rup uden for København, som står bag Jabra, og med Move Wireless har danskerne begået et ekstremt velfungerende trådløst headset til en stærkt attraktiv pris. Ikke kun er det velfungerende; det er også rasende lækkert bygget og designet. Det ligner ærligt talt et sæt hovedtelefoner, der burde koste dobbelt så meget som de 599 kroner, du kan finde det til de fleste steder.

Jabra Move Wireless kan ikke foldes sammen, men metalstykkerne, der holder ørestykkerne, kan skubbes helt op i det lækkert polstrede hovedstykke. Move sidder godt til på hovedet, og kun på en meget varm sommerdag vil hovedtelefonen opleves for varm. På hovedtelefonen kan du i øvrigt styre musikken og tage opkald. Denne del fungerer godt – Jabra har jo et kæmpe knowhow inden for headset til tale.

Lyden er meget behagelig og neutral – den klæder al slags musik. Du får ikke samme detaljering og dynamik som i dyrere modeller, men til prisen er dette danske bidrag mere end godkendt.

Kompakt
Metalstykket kan skydes helt op i hovedbøjlen, så hovedtelefonen ikke fylder så meget under transport.

Lang batteritid
Op til 18 timers trådløs musik på én opladning – med Bluetooth 4.0.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job