Test: Jabra Move Wireless - dansk design der virker

Du får høj kvalitet for pengene med denne dansker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er GN Resound i Balle-rup uden for København, som står bag Jabra, og med Move Wireless har danskerne begået et ekstremt velfungerende trådløst headset til en stærkt attraktiv pris. Ikke kun er det velfungerende; det er også rasende lækkert bygget og designet. Det ligner ærligt talt et sæt hovedtelefoner, der burde koste dobbelt så meget som de 599 kroner, du kan finde det til de fleste steder.

Jabra Move Wireless kan ikke foldes sammen, men metalstykkerne, der holder ørestykkerne, kan skubbes helt op i det lækkert polstrede hovedstykke. Move sidder godt til på hovedet, og kun på en meget varm sommerdag vil hovedtelefonen opleves for varm. På hovedtelefonen kan du i øvrigt styre musikken og tage opkald. Denne del fungerer godt – Jabra har jo et kæmpe knowhow inden for headset til tale.

Lyden er meget behagelig og neutral – den klæder al slags musik. Du får ikke samme detaljering og dynamik som i dyrere modeller, men til prisen er dette danske bidrag mere end godkendt.

Kompakt
Metalstykket kan skydes helt op i hovedbøjlen, så hovedtelefonen ikke fylder så meget under transport.

Lang batteritid
Op til 18 timers trådløs musik på én opladning – med Bluetooth 4.0.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S