Test: Jabra Move Wireless - dansk design der virker

Du får høj kvalitet for pengene med denne dansker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er GN Resound i Balle-rup uden for København, som står bag Jabra, og med Move Wireless har danskerne begået et ekstremt velfungerende trådløst headset til en stærkt attraktiv pris. Ikke kun er det velfungerende; det er også rasende lækkert bygget og designet. Det ligner ærligt talt et sæt hovedtelefoner, der burde koste dobbelt så meget som de 599 kroner, du kan finde det til de fleste steder.

Jabra Move Wireless kan ikke foldes sammen, men metalstykkerne, der holder ørestykkerne, kan skubbes helt op i det lækkert polstrede hovedstykke. Move sidder godt til på hovedet, og kun på en meget varm sommerdag vil hovedtelefonen opleves for varm. På hovedtelefonen kan du i øvrigt styre musikken og tage opkald. Denne del fungerer godt – Jabra har jo et kæmpe knowhow inden for headset til tale.

Lyden er meget behagelig og neutral – den klæder al slags musik. Du får ikke samme detaljering og dynamik som i dyrere modeller, men til prisen er dette danske bidrag mere end godkendt.

Kompakt
Metalstykket kan skydes helt op i hovedbøjlen, så hovedtelefonen ikke fylder så meget under transport.

Lang batteritid
Op til 18 timers trådløs musik på én opladning – med Bluetooth 4.0.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS