Test: Jabra Move Wireless - dansk design der virker

Du får høj kvalitet for pengene med denne dansker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er GN Resound i Balle-rup uden for København, som står bag Jabra, og med Move Wireless har danskerne begået et ekstremt velfungerende trådløst headset til en stærkt attraktiv pris. Ikke kun er det velfungerende; det er også rasende lækkert bygget og designet. Det ligner ærligt talt et sæt hovedtelefoner, der burde koste dobbelt så meget som de 599 kroner, du kan finde det til de fleste steder.

Jabra Move Wireless kan ikke foldes sammen, men metalstykkerne, der holder ørestykkerne, kan skubbes helt op i det lækkert polstrede hovedstykke. Move sidder godt til på hovedet, og kun på en meget varm sommerdag vil hovedtelefonen opleves for varm. På hovedtelefonen kan du i øvrigt styre musikken og tage opkald. Denne del fungerer godt – Jabra har jo et kæmpe knowhow inden for headset til tale.

Lyden er meget behagelig og neutral – den klæder al slags musik. Du får ikke samme detaljering og dynamik som i dyrere modeller, men til prisen er dette danske bidrag mere end godkendt.

Kompakt
Metalstykket kan skydes helt op i hovedbøjlen, så hovedtelefonen ikke fylder så meget under transport.

Lang batteritid
Op til 18 timers trådløs musik på én opladning – med Bluetooth 4.0.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS