Test: Jabra Halo Fusion

Jabra Halo Fusion er et Bluetooth 4.0 headset, der kombinerer in-ear plugs med en bekvem bærestil i et headset, der forener musik og tale på enkleste vis.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den lidt utraditionelle nakkebøjle smyger sig om nakken og ender i to små pods, der rummer en multifunktionsknap til parring, opkaldsstyring og tænd/sluk i venstre side, mens de to volumenknapper, mikrofonen og microUSB-porten til opladning befinder sig i højre pod.

Før disse pods adskilles ledningerne til de to in-ear øreplugs, der kommer med hver tre udskiftelige ørepuder. Når man har prøvet det, må det siges, at løsningen bringer en utrolig behagelig bærekomfort med sig. Man kan have dette headset på længe af gangen uden at mærke noget videre til det, samtidig med at man let kan tage opkald ved at række op til halsen i højre side.

Headsettet vejer da også kun 21 gram, det er let at tage på og af i en fart og fylder nærmest ingenting i sammenrullet tilstand. Headsettet, der understøtter A2DP v2-profilen, har et frekvensområde, der går fra 20 Hz til 20 kHz ved 16 ohm impedans. Det siger sig selv, at disse 9 mm enheder ikke leverer den største basoplevelse.

Men det skal siges, at selv om Jabra Halo Fusion lydmæssigt ikke er i nærheden af noget, der smager af entusiastklasse, så formidler de en god sprudlende musikoplevelse i en klar og tydelig kvalitet. Headsettet sidder perfekt, så længe man holder den fysiske aktivitet til almindelig gang.

Til pengene er dette headset noget af et prishit, man får enkel betjening, fornuftig god lyd og cirka seks timers brug til et relativt lavt beløb.   

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse