Nu bliver det lettere at købe vinyler

Nyt samarbejde mellem Flying Tiger og Universal Music udfordrer de digitale musiktjenesters dominans og sætter vinylpladerne tilbage på butikshylderne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fra 1. juli bliver det lettere at købe vinyler, for da kan du købe de sorte skiver i Flying Tiger Copenhagen.

10 titler med internationale kunstnere fra Universal Music og en moderne version af en gammeldags rejsegrammofon kommer på hylderne i udvalgte butikker.

Nye titler vil komme til hver måned, og målet med samarbejdet er at give musikelskere nem adgang til mere autentiske musikoplevelser. Interessen for vinyler eksploderer, men på grund af den digitale udvikling har vi desværre set mange af de traditionelle musikbutikker forsvinde.

”Musik handler om sanser, følelser og oplevelser, og musik på vinyl samler folk om musikoplevelsen på en helt anden måde end de digitale medier. Vi tror på, at det er relationer og oplevelser, som gør folk glade, og med vinylpladerne har vi tilføjet endnu en sjov oplevelse i vores butikker,” fortæller Flying Tiger Copenhagens brand director Tina Schwarz.

”Samtidig med at interessen for vinyler er eksploderet over de seneste år, har vi desværre set mange af de traditionelle musikbutikker forsvinde. Derfor er det altid en særlig glæde at byde nye forhandlere og nye initiativer velkomne. Vi er meget stole over at have indgået et strategisk samarbejde om Flying Tiger Copenhagens helt unikke vinyl koncept, som er et tilbud der møder forbrugeren på hjemmebane, og vi ser frem til et spændende samarbejde med endnu større perspektiver,” siger Casper Bengtson, Managing Director, Universal Music Denmark.

Vinylerne kan købes i udvalgte Flying Tiger Copenhagen-butikker i Europa og Japan fra 1. juli og frem. Se mere på vinyl.flyingtiger.com.

Juli titler:
Amy Winehouse
Bob Marley and the Wailers
Cream
Creedence Clearwater Revival
Frank Sinatra
Marvin Gaye
Norah Jones
Sex Pistols
The Police
The Who

Priser
Vinylplader: 100 kroner
Rejsegrammofon: 800 kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S