Nu bliver det lettere at købe vinyler

Nyt samarbejde mellem Flying Tiger og Universal Music udfordrer de digitale musiktjenesters dominans og sætter vinylpladerne tilbage på butikshylderne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fra 1. juli bliver det lettere at købe vinyler, for da kan du købe de sorte skiver i Flying Tiger Copenhagen.

10 titler med internationale kunstnere fra Universal Music og en moderne version af en gammeldags rejsegrammofon kommer på hylderne i udvalgte butikker.

Nye titler vil komme til hver måned, og målet med samarbejdet er at give musikelskere nem adgang til mere autentiske musikoplevelser. Interessen for vinyler eksploderer, men på grund af den digitale udvikling har vi desværre set mange af de traditionelle musikbutikker forsvinde.

”Musik handler om sanser, følelser og oplevelser, og musik på vinyl samler folk om musikoplevelsen på en helt anden måde end de digitale medier. Vi tror på, at det er relationer og oplevelser, som gør folk glade, og med vinylpladerne har vi tilføjet endnu en sjov oplevelse i vores butikker,” fortæller Flying Tiger Copenhagens brand director Tina Schwarz.

”Samtidig med at interessen for vinyler er eksploderet over de seneste år, har vi desværre set mange af de traditionelle musikbutikker forsvinde. Derfor er det altid en særlig glæde at byde nye forhandlere og nye initiativer velkomne. Vi er meget stole over at have indgået et strategisk samarbejde om Flying Tiger Copenhagens helt unikke vinyl koncept, som er et tilbud der møder forbrugeren på hjemmebane, og vi ser frem til et spændende samarbejde med endnu større perspektiver,” siger Casper Bengtson, Managing Director, Universal Music Denmark.

Vinylerne kan købes i udvalgte Flying Tiger Copenhagen-butikker i Europa og Japan fra 1. juli og frem. Se mere på vinyl.flyingtiger.com.

Juli titler:
Amy Winehouse
Bob Marley and the Wailers
Cream
Creedence Clearwater Revival
Frank Sinatra
Marvin Gaye
Norah Jones
Sex Pistols
The Police
The Who

Priser
Vinylplader: 100 kroner
Rejsegrammofon: 800 kroner

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S