Nu bliver det lettere at købe vinyler

Nyt samarbejde mellem Flying Tiger og Universal Music udfordrer de digitale musiktjenesters dominans og sætter vinylpladerne tilbage på butikshylderne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fra 1. juli bliver det lettere at købe vinyler, for da kan du købe de sorte skiver i Flying Tiger Copenhagen.

10 titler med internationale kunstnere fra Universal Music og en moderne version af en gammeldags rejsegrammofon kommer på hylderne i udvalgte butikker.

Nye titler vil komme til hver måned, og målet med samarbejdet er at give musikelskere nem adgang til mere autentiske musikoplevelser. Interessen for vinyler eksploderer, men på grund af den digitale udvikling har vi desværre set mange af de traditionelle musikbutikker forsvinde.

”Musik handler om sanser, følelser og oplevelser, og musik på vinyl samler folk om musikoplevelsen på en helt anden måde end de digitale medier. Vi tror på, at det er relationer og oplevelser, som gør folk glade, og med vinylpladerne har vi tilføjet endnu en sjov oplevelse i vores butikker,” fortæller Flying Tiger Copenhagens brand director Tina Schwarz.

”Samtidig med at interessen for vinyler er eksploderet over de seneste år, har vi desværre set mange af de traditionelle musikbutikker forsvinde. Derfor er det altid en særlig glæde at byde nye forhandlere og nye initiativer velkomne. Vi er meget stole over at have indgået et strategisk samarbejde om Flying Tiger Copenhagens helt unikke vinyl koncept, som er et tilbud der møder forbrugeren på hjemmebane, og vi ser frem til et spændende samarbejde med endnu større perspektiver,” siger Casper Bengtson, Managing Director, Universal Music Denmark.

Vinylerne kan købes i udvalgte Flying Tiger Copenhagen-butikker i Europa og Japan fra 1. juli og frem. Se mere på vinyl.flyingtiger.com.

Juli titler:
Amy Winehouse
Bob Marley and the Wailers
Cream
Creedence Clearwater Revival
Frank Sinatra
Marvin Gaye
Norah Jones
Sex Pistols
The Police
The Who

Priser
Vinylplader: 100 kroner
Rejsegrammofon: 800 kroner

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

Region Sjælland

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job