Apple kan forhindre, at du filmer koncerter

En ny teknologi fra Apple gør det muligt at blokere dit kamera, så du ikke vil kunne optage videoer til eksempelvis koncerter, hvor arrangørerne har forbudt det.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvad end man som koncertgænger synes om at få udsynet til bandet dækket af opstrakte mobiler, så er det faktisk langt fra altid i kunstnernes eller arrangørernes interesse at koncerter filmes på videoer. Mange frabeder sig det direkte. Med nutidens mobiler er det svært at gøre så meget ved, men snart vil det måske være muligt for arrangører at blokere koncertgængeres mobiler i at filme video til en koncert.

Apple har netop fået patent på ny en teknologi, der gør, at man med infrarøde signaler kan deaktivere iPhone-kameraet hos tilstedeværende på eksempelvis et spillested. Når signalet er aktiveret vil der på iPhone stå "recording disabled", hvis man prøver at bruge kameraet. 

Teknologien har mødt modstand, da den potentielt kan udnyttes til at hindre dokumentation af politiske overgreb i lande, der ikke ønsker omverdenens bevågenhed. Der er da endnu heller ingen meldinger om, præcis hvordan Apple vil implementere den i iPhone og hvornår det vil ske.

 

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS