Apple kan forhindre, at du filmer koncerter

En ny teknologi fra Apple gør det muligt at blokere dit kamera, så du ikke vil kunne optage videoer til eksempelvis koncerter, hvor arrangørerne har forbudt det.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvad end man som koncertgænger synes om at få udsynet til bandet dækket af opstrakte mobiler, så er det faktisk langt fra altid i kunstnernes eller arrangørernes interesse at koncerter filmes på videoer. Mange frabeder sig det direkte. Med nutidens mobiler er det svært at gøre så meget ved, men snart vil det måske være muligt for arrangører at blokere koncertgængeres mobiler i at filme video til en koncert.

Apple har netop fået patent på ny en teknologi, der gør, at man med infrarøde signaler kan deaktivere iPhone-kameraet hos tilstedeværende på eksempelvis et spillested. Når signalet er aktiveret vil der på iPhone stå "recording disabled", hvis man prøver at bruge kameraet. 

Teknologien har mødt modstand, da den potentielt kan udnyttes til at hindre dokumentation af politiske overgreb i lande, der ikke ønsker omverdenens bevågenhed. Der er da endnu heller ingen meldinger om, præcis hvordan Apple vil implementere den i iPhone og hvornår det vil ske.

 

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job