Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data
Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.
Hvad end man som koncertgænger synes om at få udsynet til bandet dækket af opstrakte mobiler, så er det faktisk langt fra altid i kunstnernes eller arrangørernes interesse at koncerter filmes på videoer. Mange frabeder sig det direkte. Med nutidens mobiler er det svært at gøre så meget ved, men snart vil det måske være muligt for arrangører at blokere koncertgængeres mobiler i at filme video til en koncert.
Apple har netop fået patent på ny en teknologi, der gør, at man med infrarøde signaler kan deaktivere iPhone-kameraet hos tilstedeværende på eksempelvis et spillested. Når signalet er aktiveret vil der på iPhone stå "recording disabled", hvis man prøver at bruge kameraet.
Teknologien har mødt modstand, da den potentielt kan udnyttes til at hindre dokumentation af politiske overgreb i lande, der ikke ønsker omverdenens bevågenhed. Der er da endnu heller ingen meldinger om, præcis hvordan Apple vil implementere den i iPhone og hvornår det vil ske.