Test: Panasonic Lumix DMC-GX80

Vil du have fremragende skud i kassen uden at slæbe rundt på en stor klods af et kamera, så kunne Lumix GX80 være kameraet for dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye systemkamera fra Panasonic er slankt og let, men samtidig proppet til randen med stærk billedteknik.

En 16.0 megapixel Digital Live MOS-sensor og Venus billedmotor sikrer sammen med en hurtig, præcis og ikke mindst enormt fleksibel autofokus imponerende skarpe billeder. Selv under vanskelige lysforhold står detaljerne flot og rent med minimal støj. Farverne er rene og naturlige, og generelt har billederne et dejlig rent og velafbalanceret udtryk. Video kan skydes i op til 4K, 30 fps, men med mindre du virkelig har brug for de ekstra pixels, bliver resultaterne bedre i full HD, 50 fps. 4K-muligheden er dog fin at have. Den giver blandt andet mulighed for, at du kan hive velopløste stillbilleder ud af dine videoer.  

For et kamera i denne prisklasse er Lumix GX80 utrolig velforsynet, når det kommer til funktioner. Den professionelle fotograf vil næppe savne noget. Der kan skydes i jpg og raw eller begge dele samtidig, og raw-filerne kan behandles direkte i kameraet, hvilket kan være en fordel, da langt fra alle billedbehandlingsprogrammer læser denne type. Takket være DFD kan du endda også ændre fokus i billedet efter, det er taget.

Trådløs tilkobling via Wi-Fi og NFC er også muligt, og der findes en glimrende app, som lader dig fjernbetjene kameraet fra mobilen samt overføre billeder trådløst.

Trods det kompakte design er kameraet godt at holde på med fint gummigreb, og der er endda også blevet plads til elektronisk søger, så du kan fange motivet på god gammeldags manér. En rigtig god egenskab er også, at det kan oplades med ganske almindelig microUSB, så man slipper for en separat oplader. Batteritiden er ganske okay uden at være overvældende.

Da kameraet, ligesom alle de andre Lumix-systemkameraer, er baseret på Micro Four Thirds-standarden, findes der et væld af objektiver til det. Vi testede kameraet med seks vidt forskellige objektiver, som hver især giver unikke muligheder, så det er virkelig værd at overveje, hvilket – eller hvilke – objektiver man køber til kameraet. Det fås i en række forskellige kits.

Med det rette objektiv er det virkelig svært at se, hvad man som semi-seriøs fotograf mangler med et Lumix GX80 i hånden. Det vil i hvert fald ikke være billedteknikken og funktionerne, der sætter grænser for, at du får pletskud i kassen.

Læses lige nu

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester i PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job