Test: Panasonic Lumix DMC-GX80

Vil du have fremragende skud i kassen uden at slæbe rundt på en stor klods af et kamera, så kunne Lumix GX80 være kameraet for dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye systemkamera fra Panasonic er slankt og let, men samtidig proppet til randen med stærk billedteknik.

En 16.0 megapixel Digital Live MOS-sensor og Venus billedmotor sikrer sammen med en hurtig, præcis og ikke mindst enormt fleksibel autofokus imponerende skarpe billeder. Selv under vanskelige lysforhold står detaljerne flot og rent med minimal støj. Farverne er rene og naturlige, og generelt har billederne et dejlig rent og velafbalanceret udtryk. Video kan skydes i op til 4K, 30 fps, men med mindre du virkelig har brug for de ekstra pixels, bliver resultaterne bedre i full HD, 50 fps. 4K-muligheden er dog fin at have. Den giver blandt andet mulighed for, at du kan hive velopløste stillbilleder ud af dine videoer.  

For et kamera i denne prisklasse er Lumix GX80 utrolig velforsynet, når det kommer til funktioner. Den professionelle fotograf vil næppe savne noget. Der kan skydes i jpg og raw eller begge dele samtidig, og raw-filerne kan behandles direkte i kameraet, hvilket kan være en fordel, da langt fra alle billedbehandlingsprogrammer læser denne type. Takket være DFD kan du endda også ændre fokus i billedet efter, det er taget.

Trådløs tilkobling via Wi-Fi og NFC er også muligt, og der findes en glimrende app, som lader dig fjernbetjene kameraet fra mobilen samt overføre billeder trådløst.

Trods det kompakte design er kameraet godt at holde på med fint gummigreb, og der er endda også blevet plads til elektronisk søger, så du kan fange motivet på god gammeldags manér. En rigtig god egenskab er også, at det kan oplades med ganske almindelig microUSB, så man slipper for en separat oplader. Batteritiden er ganske okay uden at være overvældende.

Da kameraet, ligesom alle de andre Lumix-systemkameraer, er baseret på Micro Four Thirds-standarden, findes der et væld af objektiver til det. Vi testede kameraet med seks vidt forskellige objektiver, som hver især giver unikke muligheder, så det er virkelig værd at overveje, hvilket – eller hvilke – objektiver man køber til kameraet. Det fås i en række forskellige kits.

Med det rette objektiv er det virkelig svært at se, hvad man som semi-seriøs fotograf mangler med et Lumix GX80 i hånden. Det vil i hvert fald ikke være billedteknikken og funktionerne, der sætter grænser for, at du får pletskud i kassen.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank