Test: Panasonic Lumix DMC-GX80

Vil du have fremragende skud i kassen uden at slæbe rundt på en stor klods af et kamera, så kunne Lumix GX80 være kameraet for dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye systemkamera fra Panasonic er slankt og let, men samtidig proppet til randen med stærk billedteknik.

En 16.0 megapixel Digital Live MOS-sensor og Venus billedmotor sikrer sammen med en hurtig, præcis og ikke mindst enormt fleksibel autofokus imponerende skarpe billeder. Selv under vanskelige lysforhold står detaljerne flot og rent med minimal støj. Farverne er rene og naturlige, og generelt har billederne et dejlig rent og velafbalanceret udtryk. Video kan skydes i op til 4K, 30 fps, men med mindre du virkelig har brug for de ekstra pixels, bliver resultaterne bedre i full HD, 50 fps. 4K-muligheden er dog fin at have. Den giver blandt andet mulighed for, at du kan hive velopløste stillbilleder ud af dine videoer.  

For et kamera i denne prisklasse er Lumix GX80 utrolig velforsynet, når det kommer til funktioner. Den professionelle fotograf vil næppe savne noget. Der kan skydes i jpg og raw eller begge dele samtidig, og raw-filerne kan behandles direkte i kameraet, hvilket kan være en fordel, da langt fra alle billedbehandlingsprogrammer læser denne type. Takket være DFD kan du endda også ændre fokus i billedet efter, det er taget.

Trådløs tilkobling via Wi-Fi og NFC er også muligt, og der findes en glimrende app, som lader dig fjernbetjene kameraet fra mobilen samt overføre billeder trådløst.

Trods det kompakte design er kameraet godt at holde på med fint gummigreb, og der er endda også blevet plads til elektronisk søger, så du kan fange motivet på god gammeldags manér. En rigtig god egenskab er også, at det kan oplades med ganske almindelig microUSB, så man slipper for en separat oplader. Batteritiden er ganske okay uden at være overvældende.

Da kameraet, ligesom alle de andre Lumix-systemkameraer, er baseret på Micro Four Thirds-standarden, findes der et væld af objektiver til det. Vi testede kameraet med seks vidt forskellige objektiver, som hver især giver unikke muligheder, så det er virkelig værd at overveje, hvilket – eller hvilke – objektiver man køber til kameraet. Det fås i en række forskellige kits.

Med det rette objektiv er det virkelig svært at se, hvad man som semi-seriøs fotograf mangler med et Lumix GX80 i hånden. Det vil i hvert fald ikke være billedteknikken og funktionerne, der sætter grænser for, at du får pletskud i kassen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura