Test: Panasonic Lumix DMC-GX80

Vil du have fremragende skud i kassen uden at slæbe rundt på en stor klods af et kamera, så kunne Lumix GX80 være kameraet for dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye systemkamera fra Panasonic er slankt og let, men samtidig proppet til randen med stærk billedteknik.

En 16.0 megapixel Digital Live MOS-sensor og Venus billedmotor sikrer sammen med en hurtig, præcis og ikke mindst enormt fleksibel autofokus imponerende skarpe billeder. Selv under vanskelige lysforhold står detaljerne flot og rent med minimal støj. Farverne er rene og naturlige, og generelt har billederne et dejlig rent og velafbalanceret udtryk. Video kan skydes i op til 4K, 30 fps, men med mindre du virkelig har brug for de ekstra pixels, bliver resultaterne bedre i full HD, 50 fps. 4K-muligheden er dog fin at have. Den giver blandt andet mulighed for, at du kan hive velopløste stillbilleder ud af dine videoer.  

For et kamera i denne prisklasse er Lumix GX80 utrolig velforsynet, når det kommer til funktioner. Den professionelle fotograf vil næppe savne noget. Der kan skydes i jpg og raw eller begge dele samtidig, og raw-filerne kan behandles direkte i kameraet, hvilket kan være en fordel, da langt fra alle billedbehandlingsprogrammer læser denne type. Takket være DFD kan du endda også ændre fokus i billedet efter, det er taget.

Trådløs tilkobling via Wi-Fi og NFC er også muligt, og der findes en glimrende app, som lader dig fjernbetjene kameraet fra mobilen samt overføre billeder trådløst.

Trods det kompakte design er kameraet godt at holde på med fint gummigreb, og der er endda også blevet plads til elektronisk søger, så du kan fange motivet på god gammeldags manér. En rigtig god egenskab er også, at det kan oplades med ganske almindelig microUSB, så man slipper for en separat oplader. Batteritiden er ganske okay uden at være overvældende.

Da kameraet, ligesom alle de andre Lumix-systemkameraer, er baseret på Micro Four Thirds-standarden, findes der et væld af objektiver til det. Vi testede kameraet med seks vidt forskellige objektiver, som hver især giver unikke muligheder, så det er virkelig værd at overveje, hvilket – eller hvilke – objektiver man køber til kameraet. Det fås i en række forskellige kits.

Med det rette objektiv er det virkelig svært at se, hvad man som semi-seriøs fotograf mangler med et Lumix GX80 i hånden. Det vil i hvert fald ikke være billedteknikken og funktionerne, der sætter grænser for, at du får pletskud i kassen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS