Test: Panasonic Lumix DMC-GX80

Vil du have fremragende skud i kassen uden at slæbe rundt på en stor klods af et kamera, så kunne Lumix GX80 være kameraet for dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye systemkamera fra Panasonic er slankt og let, men samtidig proppet til randen med stærk billedteknik.

En 16.0 megapixel Digital Live MOS-sensor og Venus billedmotor sikrer sammen med en hurtig, præcis og ikke mindst enormt fleksibel autofokus imponerende skarpe billeder. Selv under vanskelige lysforhold står detaljerne flot og rent med minimal støj. Farverne er rene og naturlige, og generelt har billederne et dejlig rent og velafbalanceret udtryk. Video kan skydes i op til 4K, 30 fps, men med mindre du virkelig har brug for de ekstra pixels, bliver resultaterne bedre i full HD, 50 fps. 4K-muligheden er dog fin at have. Den giver blandt andet mulighed for, at du kan hive velopløste stillbilleder ud af dine videoer.  

For et kamera i denne prisklasse er Lumix GX80 utrolig velforsynet, når det kommer til funktioner. Den professionelle fotograf vil næppe savne noget. Der kan skydes i jpg og raw eller begge dele samtidig, og raw-filerne kan behandles direkte i kameraet, hvilket kan være en fordel, da langt fra alle billedbehandlingsprogrammer læser denne type. Takket være DFD kan du endda også ændre fokus i billedet efter, det er taget.

Trådløs tilkobling via Wi-Fi og NFC er også muligt, og der findes en glimrende app, som lader dig fjernbetjene kameraet fra mobilen samt overføre billeder trådløst.

Trods det kompakte design er kameraet godt at holde på med fint gummigreb, og der er endda også blevet plads til elektronisk søger, så du kan fange motivet på god gammeldags manér. En rigtig god egenskab er også, at det kan oplades med ganske almindelig microUSB, så man slipper for en separat oplader. Batteritiden er ganske okay uden at være overvældende.

Da kameraet, ligesom alle de andre Lumix-systemkameraer, er baseret på Micro Four Thirds-standarden, findes der et væld af objektiver til det. Vi testede kameraet med seks vidt forskellige objektiver, som hver især giver unikke muligheder, så det er virkelig værd at overveje, hvilket – eller hvilke – objektiver man køber til kameraet. Det fås i en række forskellige kits.

Med det rette objektiv er det virkelig svært at se, hvad man som semi-seriøs fotograf mangler med et Lumix GX80 i hånden. Det vil i hvert fald ikke være billedteknikken og funktionerne, der sætter grænser for, at du får pletskud i kassen.

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S