Kør med taxa uden at have pungen op af lommen

Nu kan kunder hos Taxi 4x27 i København, Skagen og Frederikshavn køre med taxi uden at tage kortet eller pungen op af lommen. Regningen skal stadig betales ved ankomststedet, men nu kræver det hverken en underskrift eller et kort men blot et swipp over mobilen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.



"Vi har længe arbejdet for at gøre taxituren så simpel for vores kunder som muligt. Mobilen er det bedste værktøj her, hvor man både kan booke en taxi over vores appog nu kan betale med Swipp. Kunderne skal transporteres fra A til B uden for mange forstyrrelser, og her er Swipp en naturlig del af vores optimering af mobilløsninger", siger adm. direktør Thomas R.B. Petersen fra Taxi 4x27.

Nem integration

Det har været afgørende for Taxi 4x27, at Swipp leverer en nem integration Som bekendt er der i en taxa ikke plads til ekstra bokse ved instrumentbrættet eller mere udstyr ved siden af dankortterminalen, og derfor var Swipps mobilløsning sammen med Verifone den bedste løsning for selskabet.

"Med Swipps løsning har vi blot skulle installere en lille chip i terminalen, og så har kunderne kunne betale med mobilen. Vi kan ikke få flere ting ind og fylde i taxien, så det her er den eneste rigtige løsning for os", siger Thomas R.B. Petersen.

Og det er ikke kun Taxi 4x27, der har fået øjnene op for Swipps chipløsning. Med integrationen via Verifone har Swipp også fået erhvervskunder som bl.a. Lidl.

Denne løsning har skabt stor interesse i markedet, da man som erhvervsdrivende undgår unødige bokse og ekstraudstyr. Mobilbetaling er stadig så nyt for kunderne, at vi helst ikke skal skræmme dem væk med en masse forstyrrende elementer. Med Swipp kræver det blot en hjælpsom kassemedarbejder eller taxichauffør og Swipps app på mobilen, og så er betalingen klaret på få sekunder", slutter Martin F. Andersen fra Swipp.

Man kan betale med Swipp i 275 taxier hos Taxi 4x27, Frederikshavn Taxa og Skagen Taxa. 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse