Kør med taxa uden at have pungen op af lommen

Nu kan kunder hos Taxi 4x27 i København, Skagen og Frederikshavn køre med taxi uden at tage kortet eller pungen op af lommen. Regningen skal stadig betales ved ankomststedet, men nu kræver det hverken en underskrift eller et kort men blot et swipp over mobilen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.



"Vi har længe arbejdet for at gøre taxituren så simpel for vores kunder som muligt. Mobilen er det bedste værktøj her, hvor man både kan booke en taxi over vores appog nu kan betale med Swipp. Kunderne skal transporteres fra A til B uden for mange forstyrrelser, og her er Swipp en naturlig del af vores optimering af mobilløsninger", siger adm. direktør Thomas R.B. Petersen fra Taxi 4x27.

Nem integration

Det har været afgørende for Taxi 4x27, at Swipp leverer en nem integration Som bekendt er der i en taxa ikke plads til ekstra bokse ved instrumentbrættet eller mere udstyr ved siden af dankortterminalen, og derfor var Swipps mobilløsning sammen med Verifone den bedste løsning for selskabet.

"Med Swipps løsning har vi blot skulle installere en lille chip i terminalen, og så har kunderne kunne betale med mobilen. Vi kan ikke få flere ting ind og fylde i taxien, så det her er den eneste rigtige løsning for os", siger Thomas R.B. Petersen.

Og det er ikke kun Taxi 4x27, der har fået øjnene op for Swipps chipløsning. Med integrationen via Verifone har Swipp også fået erhvervskunder som bl.a. Lidl.

Denne løsning har skabt stor interesse i markedet, da man som erhvervsdrivende undgår unødige bokse og ekstraudstyr. Mobilbetaling er stadig så nyt for kunderne, at vi helst ikke skal skræmme dem væk med en masse forstyrrende elementer. Med Swipp kræver det blot en hjælpsom kassemedarbejder eller taxichauffør og Swipps app på mobilen, og så er betalingen klaret på få sekunder", slutter Martin F. Andersen fra Swipp.

Man kan betale med Swipp i 275 taxier hos Taxi 4x27, Frederikshavn Taxa og Skagen Taxa. 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job