Kør med taxa uden at have pungen op af lommen

Nu kan kunder hos Taxi 4x27 i København, Skagen og Frederikshavn køre med taxi uden at tage kortet eller pungen op af lommen. Regningen skal stadig betales ved ankomststedet, men nu kræver det hverken en underskrift eller et kort men blot et swipp over mobilen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.



"Vi har længe arbejdet for at gøre taxituren så simpel for vores kunder som muligt. Mobilen er det bedste værktøj her, hvor man både kan booke en taxi over vores appog nu kan betale med Swipp. Kunderne skal transporteres fra A til B uden for mange forstyrrelser, og her er Swipp en naturlig del af vores optimering af mobilløsninger", siger adm. direktør Thomas R.B. Petersen fra Taxi 4x27.

Nem integration

Det har været afgørende for Taxi 4x27, at Swipp leverer en nem integration Som bekendt er der i en taxa ikke plads til ekstra bokse ved instrumentbrættet eller mere udstyr ved siden af dankortterminalen, og derfor var Swipps mobilløsning sammen med Verifone den bedste løsning for selskabet.

"Med Swipps løsning har vi blot skulle installere en lille chip i terminalen, og så har kunderne kunne betale med mobilen. Vi kan ikke få flere ting ind og fylde i taxien, så det her er den eneste rigtige løsning for os", siger Thomas R.B. Petersen.

Og det er ikke kun Taxi 4x27, der har fået øjnene op for Swipps chipløsning. Med integrationen via Verifone har Swipp også fået erhvervskunder som bl.a. Lidl.

Denne løsning har skabt stor interesse i markedet, da man som erhvervsdrivende undgår unødige bokse og ekstraudstyr. Mobilbetaling er stadig så nyt for kunderne, at vi helst ikke skal skræmme dem væk med en masse forstyrrende elementer. Med Swipp kræver det blot en hjælpsom kassemedarbejder eller taxichauffør og Swipps app på mobilen, og så er betalingen klaret på få sekunder", slutter Martin F. Andersen fra Swipp.

Man kan betale med Swipp i 275 taxier hos Taxi 4x27, Frederikshavn Taxa og Skagen Taxa. 

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S