Test: Luksus i både design og lyd

På AKG N20 er der plads til alle instrumenterne i kompleks musik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Allerede når du åbner kassen og ser de ekstra øreprofiler, stikket til flysædet og det lækre bæreetui ved du, at her er kælet for detaljerne. Heldigvis går det igen i hovedtelefonen, der har et forholdsvis stort chassis i hel aluminium, hvorpå ørestykkerne er vinklet. I øret opleves ørepropperne hverken tunge eller ubehagelige, selv efter lang tids lytning. De udelukker endda lyde udefra fint, dog uden at dæmpe dem helt.

Hovedtelefonen opleves meget behagelig på grund af de bløde øreprofiler og det forhold, at de sidder godt til i øret. Hovedtelefonen er dog ikke egnet til en løbetur. Du kan til gengæld let fjernbetjene og tale via kontakter på kablet.

Her er desuden tale om lyd i den bedre ende af skalaen. Der er en ekstrem åbenhed i hele registret, hvilket betyder, at hovedtelefonen også lyder meget let i bassen.

Der er masser af dybde, men lyden er så velopløst, at den får en lethed over sig. Det kræver lidt tilvænning, men når du først har lyttet til N20 i noget tid, vil du opdage, at mange konkurrenter pludselig lyder lukkede og klemte.

Hos AKG er der plads til instrumenterne, og selv når det går heftigt til i et stort jazzband, bevarer hovedtelefonen overblikket. Diskanten er meget til stede og kan nok efter nogens mening virke lidt for dominerende. Det er et spørgsmål om smag. Vi kan dog konstatere, at AKG leverer klasselyd. Testens bedste!

Klik og styr
På kabelbetjeningen kan du skifte nummer, skrue op og ned, samt tage opkald.

Bedre bas
Det forholdsvis store lydkammer i hovedtelefonen løfter især basgengivelsen.

 

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job