Test: Luksus i både design og lyd

På AKG N20 er der plads til alle instrumenterne i kompleks musik.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Allerede når du åbner kassen og ser de ekstra øreprofiler, stikket til flysædet og det lækre bæreetui ved du, at her er kælet for detaljerne. Heldigvis går det igen i hovedtelefonen, der har et forholdsvis stort chassis i hel aluminium, hvorpå ørestykkerne er vinklet. I øret opleves ørepropperne hverken tunge eller ubehagelige, selv efter lang tids lytning. De udelukker endda lyde udefra fint, dog uden at dæmpe dem helt.

Hovedtelefonen opleves meget behagelig på grund af de bløde øreprofiler og det forhold, at de sidder godt til i øret. Hovedtelefonen er dog ikke egnet til en løbetur. Du kan til gengæld let fjernbetjene og tale via kontakter på kablet.

Her er desuden tale om lyd i den bedre ende af skalaen. Der er en ekstrem åbenhed i hele registret, hvilket betyder, at hovedtelefonen også lyder meget let i bassen.

Der er masser af dybde, men lyden er så velopløst, at den får en lethed over sig. Det kræver lidt tilvænning, men når du først har lyttet til N20 i noget tid, vil du opdage, at mange konkurrenter pludselig lyder lukkede og klemte.

Hos AKG er der plads til instrumenterne, og selv når det går heftigt til i et stort jazzband, bevarer hovedtelefonen overblikket. Diskanten er meget til stede og kan nok efter nogens mening virke lidt for dominerende. Det er et spørgsmål om smag. Vi kan dog konstatere, at AKG leverer klasselyd. Testens bedste!

Klik og styr
På kabelbetjeningen kan du skifte nummer, skrue op og ned, samt tage opkald.

Bedre bas
Det forholdsvis store lydkammer i hovedtelefonen løfter især basgengivelsen.

 

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos