Test: Intel Core i5-6600K

Når vi taler om den bedste processor til gaming, betyder det ikke nødvendigvis den hurtigste og stærkeste cpu, man kan lægge i pc’en. Denne Core i5-6600K er for os den ultimative blanding af rigtig pris og gaming-ydelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne i5-6600K er en quad core-cpu uden den hyper-threading, man finder i den dyrere Core i7, men i gaming gør det ikke så stor en forskel som clockhastigheden. Ved standardfrekvensen er i5 umiddelbart langsommere end i7, men det herlige ved Intels nemme overclocking med chipsene i K-serien er, at man snart kan opnå den samme 4 GHz-hastighed som med 6700K – for færre penge.

Ved de samme clockhastigheder bliver forskellen i gaming-ydelse næsten usynlig. Og det bliver bedre endnu: Man kan presse i5 godt op over 4 GHz. Vi nåede nemt op på 4,5 GHz, og med lidt forstandig spændings-justering ramte vi 4,8 GHz. Ved den slags hastigheder er man et godt stykke over gaming-ydelsen hos en i7 ved standard-frekvens.

Hvis man parrer i5-6600K med et Z170-bundkort i mellemklassen, får man den fleksibilitet, som overclocking giver (på H170-kort er det mere knald eller fald), og man vil opleve, at denne fremragende cpu er med til at levere en enestående gamingmaskine.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS