Test: Intel Core i5-6600K

Når vi taler om den bedste processor til gaming, betyder det ikke nødvendigvis den hurtigste og stærkeste cpu, man kan lægge i pc’en. Denne Core i5-6600K er for os den ultimative blanding af rigtig pris og gaming-ydelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne i5-6600K er en quad core-cpu uden den hyper-threading, man finder i den dyrere Core i7, men i gaming gør det ikke så stor en forskel som clockhastigheden. Ved standardfrekvensen er i5 umiddelbart langsommere end i7, men det herlige ved Intels nemme overclocking med chipsene i K-serien er, at man snart kan opnå den samme 4 GHz-hastighed som med 6700K – for færre penge.

Ved de samme clockhastigheder bliver forskellen i gaming-ydelse næsten usynlig. Og det bliver bedre endnu: Man kan presse i5 godt op over 4 GHz. Vi nåede nemt op på 4,5 GHz, og med lidt forstandig spændings-justering ramte vi 4,8 GHz. Ved den slags hastigheder er man et godt stykke over gaming-ydelsen hos en i7 ved standard-frekvens.

Hvis man parrer i5-6600K med et Z170-bundkort i mellemklassen, får man den fleksibilitet, som overclocking giver (på H170-kort er det mere knald eller fald), og man vil opleve, at denne fremragende cpu er med til at levere en enestående gamingmaskine.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S