Test: Intel Core i5-6600K

Når vi taler om den bedste processor til gaming, betyder det ikke nødvendigvis den hurtigste og stærkeste cpu, man kan lægge i pc’en. Denne Core i5-6600K er for os den ultimative blanding af rigtig pris og gaming-ydelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne i5-6600K er en quad core-cpu uden den hyper-threading, man finder i den dyrere Core i7, men i gaming gør det ikke så stor en forskel som clockhastigheden. Ved standardfrekvensen er i5 umiddelbart langsommere end i7, men det herlige ved Intels nemme overclocking med chipsene i K-serien er, at man snart kan opnå den samme 4 GHz-hastighed som med 6700K – for færre penge.

Ved de samme clockhastigheder bliver forskellen i gaming-ydelse næsten usynlig. Og det bliver bedre endnu: Man kan presse i5 godt op over 4 GHz. Vi nåede nemt op på 4,5 GHz, og med lidt forstandig spændings-justering ramte vi 4,8 GHz. Ved den slags hastigheder er man et godt stykke over gaming-ydelsen hos en i7 ved standard-frekvens.

Hvis man parrer i5-6600K med et Z170-bundkort i mellemklassen, får man den fleksibilitet, som overclocking giver (på H170-kort er det mere knald eller fald), og man vil opleve, at denne fremragende cpu er med til at levere en enestående gamingmaskine.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS