Test: Intel Core i5-6600K

Når vi taler om den bedste processor til gaming, betyder det ikke nødvendigvis den hurtigste og stærkeste cpu, man kan lægge i pc’en. Denne Core i5-6600K er for os den ultimative blanding af rigtig pris og gaming-ydelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne i5-6600K er en quad core-cpu uden den hyper-threading, man finder i den dyrere Core i7, men i gaming gør det ikke så stor en forskel som clockhastigheden. Ved standardfrekvensen er i5 umiddelbart langsommere end i7, men det herlige ved Intels nemme overclocking med chipsene i K-serien er, at man snart kan opnå den samme 4 GHz-hastighed som med 6700K – for færre penge.

Ved de samme clockhastigheder bliver forskellen i gaming-ydelse næsten usynlig. Og det bliver bedre endnu: Man kan presse i5 godt op over 4 GHz. Vi nåede nemt op på 4,5 GHz, og med lidt forstandig spændings-justering ramte vi 4,8 GHz. Ved den slags hastigheder er man et godt stykke over gaming-ydelsen hos en i7 ved standard-frekvens.

Hvis man parrer i5-6600K med et Z170-bundkort i mellemklassen, får man den fleksibilitet, som overclocking giver (på H170-kort er det mere knald eller fald), og man vil opleve, at denne fremragende cpu er med til at levere en enestående gamingmaskine.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo