Test: Intel Core i5-6600K

Når vi taler om den bedste processor til gaming, betyder det ikke nødvendigvis den hurtigste og stærkeste cpu, man kan lægge i pc’en. Denne Core i5-6600K er for os den ultimative blanding af rigtig pris og gaming-ydelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne i5-6600K er en quad core-cpu uden den hyper-threading, man finder i den dyrere Core i7, men i gaming gør det ikke så stor en forskel som clockhastigheden. Ved standardfrekvensen er i5 umiddelbart langsommere end i7, men det herlige ved Intels nemme overclocking med chipsene i K-serien er, at man snart kan opnå den samme 4 GHz-hastighed som med 6700K – for færre penge.

Ved de samme clockhastigheder bliver forskellen i gaming-ydelse næsten usynlig. Og det bliver bedre endnu: Man kan presse i5 godt op over 4 GHz. Vi nåede nemt op på 4,5 GHz, og med lidt forstandig spændings-justering ramte vi 4,8 GHz. Ved den slags hastigheder er man et godt stykke over gaming-ydelsen hos en i7 ved standard-frekvens.

Hvis man parrer i5-6600K med et Z170-bundkort i mellemklassen, får man den fleksibilitet, som overclocking giver (på H170-kort er det mere knald eller fald), og man vil opleve, at denne fremragende cpu er med til at levere en enestående gamingmaskine.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job