Test: AMD FX-6300

AMD’s sekskerne-superstar, AMD FX-6300 har i et stykke tid været AMD-processor-entusiasternes yndling. Prisen er beskeden, og dens potentiale er imponerende. Men nu, da chipproducentens teknologi stagnerer, halter den bagefter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

FX-6300 er en Black Edition AMD-chip, hvilket betyder, at man med lidt fornuftig overclocking kan få noget ekstra seriøs processorkraft ud af den. Vores standardchip nåede helt op på 5 GHz med nogle justeringer af spændingen, og det er et enormt boost, især med AMD’s lidt sendrægtige cpu-arkitektur.

Hvis Intels i3-6100 besad den låste basisfrekvens hos alle foregående i3’er, ville FX-6300 have en fin chance for at være den bedste billige gamingchip. Med seks threads klarer den sig nydeligt ved multithreadede test, og med et clockboost over 4,5 GHz klarer den sig også bemærkelsesværdigt godt med spil i den virkelige verden.

For alle, der har en billig AMD-chip på et AM3+-bundkort, er FX-6300 en glimrende opdatering, men vi vil ikke anbefale, at man grundlægger en gaming-pc med så gammel en platform. Den er nok billigere end en i3-pc på et Z170-kort, men med Intels opgraderingsrute vil besparelserne komme hen ad vejen.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S