Test: AMD FX-6300

AMD’s sekskerne-superstar, AMD FX-6300 har i et stykke tid været AMD-processor-entusiasternes yndling. Prisen er beskeden, og dens potentiale er imponerende. Men nu, da chipproducentens teknologi stagnerer, halter den bagefter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

FX-6300 er en Black Edition AMD-chip, hvilket betyder, at man med lidt fornuftig overclocking kan få noget ekstra seriøs processorkraft ud af den. Vores standardchip nåede helt op på 5 GHz med nogle justeringer af spændingen, og det er et enormt boost, især med AMD’s lidt sendrægtige cpu-arkitektur.

Hvis Intels i3-6100 besad den låste basisfrekvens hos alle foregående i3’er, ville FX-6300 have en fin chance for at være den bedste billige gamingchip. Med seks threads klarer den sig nydeligt ved multithreadede test, og med et clockboost over 4,5 GHz klarer den sig også bemærkelsesværdigt godt med spil i den virkelige verden.

For alle, der har en billig AMD-chip på et AM3+-bundkort, er FX-6300 en glimrende opdatering, men vi vil ikke anbefale, at man grundlægger en gaming-pc med så gammel en platform. Den er nok billigere end en i3-pc på et Z170-kort, men med Intels opgraderingsrute vil besparelserne komme hen ad vejen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse