Test: AMD FX-6300

AMD’s sekskerne-superstar, AMD FX-6300 har i et stykke tid været AMD-processor-entusiasternes yndling. Prisen er beskeden, og dens potentiale er imponerende. Men nu, da chipproducentens teknologi stagnerer, halter den bagefter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

FX-6300 er en Black Edition AMD-chip, hvilket betyder, at man med lidt fornuftig overclocking kan få noget ekstra seriøs processorkraft ud af den. Vores standardchip nåede helt op på 5 GHz med nogle justeringer af spændingen, og det er et enormt boost, især med AMD’s lidt sendrægtige cpu-arkitektur.

Hvis Intels i3-6100 besad den låste basisfrekvens hos alle foregående i3’er, ville FX-6300 have en fin chance for at være den bedste billige gamingchip. Med seks threads klarer den sig nydeligt ved multithreadede test, og med et clockboost over 4,5 GHz klarer den sig også bemærkelsesværdigt godt med spil i den virkelige verden.

For alle, der har en billig AMD-chip på et AM3+-bundkort, er FX-6300 en glimrende opdatering, men vi vil ikke anbefale, at man grundlægger en gaming-pc med så gammel en platform. Den er nok billigere end en i3-pc på et Z170-kort, men med Intels opgraderingsrute vil besparelserne komme hen ad vejen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S