Test: AMD FX-6300

AMD’s sekskerne-superstar, AMD FX-6300 har i et stykke tid været AMD-processor-entusiasternes yndling. Prisen er beskeden, og dens potentiale er imponerende. Men nu, da chipproducentens teknologi stagnerer, halter den bagefter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

FX-6300 er en Black Edition AMD-chip, hvilket betyder, at man med lidt fornuftig overclocking kan få noget ekstra seriøs processorkraft ud af den. Vores standardchip nåede helt op på 5 GHz med nogle justeringer af spændingen, og det er et enormt boost, især med AMD’s lidt sendrægtige cpu-arkitektur.

Hvis Intels i3-6100 besad den låste basisfrekvens hos alle foregående i3’er, ville FX-6300 have en fin chance for at være den bedste billige gamingchip. Med seks threads klarer den sig nydeligt ved multithreadede test, og med et clockboost over 4,5 GHz klarer den sig også bemærkelsesværdigt godt med spil i den virkelige verden.

For alle, der har en billig AMD-chip på et AM3+-bundkort, er FX-6300 en glimrende opdatering, men vi vil ikke anbefale, at man grundlægger en gaming-pc med så gammel en platform. Den er nok billigere end en i3-pc på et Z170-kort, men med Intels opgraderingsrute vil besparelserne komme hen ad vejen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S