Test: AMD FX-6300

AMD’s sekskerne-superstar, AMD FX-6300 har i et stykke tid været AMD-processor-entusiasternes yndling. Prisen er beskeden, og dens potentiale er imponerende. Men nu, da chipproducentens teknologi stagnerer, halter den bagefter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

FX-6300 er en Black Edition AMD-chip, hvilket betyder, at man med lidt fornuftig overclocking kan få noget ekstra seriøs processorkraft ud af den. Vores standardchip nåede helt op på 5 GHz med nogle justeringer af spændingen, og det er et enormt boost, især med AMD’s lidt sendrægtige cpu-arkitektur.

Hvis Intels i3-6100 besad den låste basisfrekvens hos alle foregående i3’er, ville FX-6300 have en fin chance for at være den bedste billige gamingchip. Med seks threads klarer den sig nydeligt ved multithreadede test, og med et clockboost over 4,5 GHz klarer den sig også bemærkelsesværdigt godt med spil i den virkelige verden.

For alle, der har en billig AMD-chip på et AM3+-bundkort, er FX-6300 en glimrende opdatering, men vi vil ikke anbefale, at man grundlægger en gaming-pc med så gammel en platform. Den er nok billigere end en i3-pc på et Z170-kort, men med Intels opgraderingsrute vil besparelserne komme hen ad vejen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job