Test: Intel Core i7-5960X

Vi bliver af og til beskyldt for at lægge for meget vægt på økonomien i stedet for at dække det absolut fineste inden for moderne teknik. Og lige i øjeblikket repræsenterer Core i7-5960X højdepunktet inden for Intels processorkraft.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan virke underligt i betragtning af, at denne Haswell-E-processor er to arkitektur-generationer efter 14 nm Skylake-chipsene, men de allerbedste af Intels forbrugerchips er altid lidt bagefter.

Det, der gør disse chips stærke, er antallet af kerner. Standardudvalget til desktopmaskiner har længe hængt fast i fire kerner, mens de bedste chips vokser og vokser. Det skyldes, at de sigter på Intels serverproduktion i modsætning til den mobile produktion, hvorfra de andre desktopdele stammer.

5960X er den første forbrugerorienterede cpu med otte kerner, som Intel har lavet, og der er billigere sekskerne-chips længere nede ad stigen. Men den er også blevet en smule lang i spyttet, og dens standardfrekvens er kun 3 GHz. Den er stadig stærkere end alt andet, men hvis man har råd til det, anbefaler vi, at man venter på de Broadwell-E-cpu’er, der er på vej. Den vej fører nemlig til den nye gigant med ti kerner, og den vil stadig kunne passe ind i et X99-bundkort.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse