Test: Intel Core i7-5960X

Vi bliver af og til beskyldt for at lægge for meget vægt på økonomien i stedet for at dække det absolut fineste inden for moderne teknik. Og lige i øjeblikket repræsenterer Core i7-5960X højdepunktet inden for Intels processorkraft.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan virke underligt i betragtning af, at denne Haswell-E-processor er to arkitektur-generationer efter 14 nm Skylake-chipsene, men de allerbedste af Intels forbrugerchips er altid lidt bagefter.

Det, der gør disse chips stærke, er antallet af kerner. Standardudvalget til desktopmaskiner har længe hængt fast i fire kerner, mens de bedste chips vokser og vokser. Det skyldes, at de sigter på Intels serverproduktion i modsætning til den mobile produktion, hvorfra de andre desktopdele stammer.

5960X er den første forbrugerorienterede cpu med otte kerner, som Intel har lavet, og der er billigere sekskerne-chips længere nede ad stigen. Men den er også blevet en smule lang i spyttet, og dens standardfrekvens er kun 3 GHz. Den er stadig stærkere end alt andet, men hvis man har råd til det, anbefaler vi, at man venter på de Broadwell-E-cpu’er, der er på vej. Den vej fører nemlig til den nye gigant med ti kerner, og den vil stadig kunne passe ind i et X99-bundkort.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos