Test: Intel Core i7-5960X

Vi bliver af og til beskyldt for at lægge for meget vægt på økonomien i stedet for at dække det absolut fineste inden for moderne teknik. Og lige i øjeblikket repræsenterer Core i7-5960X højdepunktet inden for Intels processorkraft.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan virke underligt i betragtning af, at denne Haswell-E-processor er to arkitektur-generationer efter 14 nm Skylake-chipsene, men de allerbedste af Intels forbrugerchips er altid lidt bagefter.

Det, der gør disse chips stærke, er antallet af kerner. Standardudvalget til desktopmaskiner har længe hængt fast i fire kerner, mens de bedste chips vokser og vokser. Det skyldes, at de sigter på Intels serverproduktion i modsætning til den mobile produktion, hvorfra de andre desktopdele stammer.

5960X er den første forbrugerorienterede cpu med otte kerner, som Intel har lavet, og der er billigere sekskerne-chips længere nede ad stigen. Men den er også blevet en smule lang i spyttet, og dens standardfrekvens er kun 3 GHz. Den er stadig stærkere end alt andet, men hvis man har råd til det, anbefaler vi, at man venter på de Broadwell-E-cpu’er, der er på vej. Den vej fører nemlig til den nye gigant med ti kerner, og den vil stadig kunne passe ind i et X99-bundkort.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S