Test: Alfa Network Tube 2H

Her i sommertiden rykkes vore aktiviteter ofte udendørs, men derfor vil vi jo ikke undvære adgang til internettet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alfa Network Tube 2H er et lille 802.11n Wi-Fi access-point med den lille krølle på halen, at den er til udendørsbrug. Med lidt god vilje følger man sig hensat til Star Wars, da enheden ligner håndtaget på en light sabre en del.

Den monteres ved hjælp af strips på en pæl eller lignende. Tube 2H får strøm via PoE (power over ethernet), ved montering tager man den medfølgende adapter hen, hvor der er en almindelig LAN-port og en PoE LAN-port, hvor access-pointen skal tilsluttes. Inden man kan gå i gang med at bruge Tube 2H, skal man dog købe en antenne, for den følger ikke med. Enheden er udstyret med en N-type male stik til montering af en N-type female antenne, der kan anvendes forskellige typer.

Vi fik en omni-directional AOA-2409TF antenne med til testen, den kan købes til cirka 200 kroner. Ved lodret montering er Tube 2H regnfast. Tube 2H har en ganske udmærket brugergrænseflade, hvor der blandt andet er mulighed for hurtig opsætning til de fire funktionsmodi, enheden understøtter: AP bridge, AP router, Client router og Client bridge. Der er også en hel del andre indstillinger, man kan rode med. Visse aspekter kan være lidt langhårede, men man kan hente lidt hjælp på Alfa Networks webside.

Under alle omstændigheder så tilbyder Tube 2H en fin mulighed for at forlænge det trådløse netværks rækkevidde til serveringssteder, haver eller andre steder, hvor man er udendørs.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job