Test: Alfa Network Tube 2H

Her i sommertiden rykkes vore aktiviteter ofte udendørs, men derfor vil vi jo ikke undvære adgang til internettet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alfa Network Tube 2H er et lille 802.11n Wi-Fi access-point med den lille krølle på halen, at den er til udendørsbrug. Med lidt god vilje følger man sig hensat til Star Wars, da enheden ligner håndtaget på en light sabre en del.

Den monteres ved hjælp af strips på en pæl eller lignende. Tube 2H får strøm via PoE (power over ethernet), ved montering tager man den medfølgende adapter hen, hvor der er en almindelig LAN-port og en PoE LAN-port, hvor access-pointen skal tilsluttes. Inden man kan gå i gang med at bruge Tube 2H, skal man dog købe en antenne, for den følger ikke med. Enheden er udstyret med en N-type male stik til montering af en N-type female antenne, der kan anvendes forskellige typer.

Vi fik en omni-directional AOA-2409TF antenne med til testen, den kan købes til cirka 200 kroner. Ved lodret montering er Tube 2H regnfast. Tube 2H har en ganske udmærket brugergrænseflade, hvor der blandt andet er mulighed for hurtig opsætning til de fire funktionsmodi, enheden understøtter: AP bridge, AP router, Client router og Client bridge. Der er også en hel del andre indstillinger, man kan rode med. Visse aspekter kan være lidt langhårede, men man kan hente lidt hjælp på Alfa Networks webside.

Under alle omstændigheder så tilbyder Tube 2H en fin mulighed for at forlænge det trådløse netværks rækkevidde til serveringssteder, haver eller andre steder, hvor man er udendørs.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,