Farvel til videomaskinen

Det er slut med de kære gamle videomaskiner. Den sidste VCR er kørt over samlebåndet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er slut med de kære gamle videomaskiner. Den sidste VCR er kørt over samlebåndet 

I en tid med Netlix, YouTube og en video-optagende iPhone i din bukselomme kan det virke temmelig oldnordisk at stoppe en stor firkantet kassette i en kluntet kasse bare for at se video på dit tv. Og det bliver ikke bedre af, at du skal vente hvad der i dag vil føles som en evighed på at spole frem og tilbage for at navigere i indholdet. Det er da formentlig også rigtig lang tid siden du sidst har gjort dette, for som de fleste andre skiftede du nok videomaskinen ud med en DVD-afspiller engang i slutningen af 90'erne eller starten af 00'erne og i dag ser du sikkert det meste indhold via streaming-tjenester.

Det er derfor heller ikke så underligt at vi nu må sige farvel til de kære gamle videomaskiner. Det er vel nærmere underligt, at det først er nu vi må gøre det. 

Funai, som er den sidste producent, der har sendt VCR-maskiner over samlebåndet, lukkede produktionen for få dage siden. Den sidste videomaskine er således sendt i verden.

Samme skæbne led for nylig Betamax, som i halvfjerdserne var det konkurrerende video-format, der dog hurtigt blev sparket ud på sidelinjen af VCR-maskinerne og de tilhørende VHS-bånd.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job