Få ekstra lagerplads på mobilen

Verbatim er klar med lommevenlige lager-enheder, der gør det muligt at gemme, dele og streame indhold på dine mobile enheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Verbatim er klar med lommevenlige lager-enheder, der gør det muligt at gemme, dele og streame indhold på dine mobile enheder

Den indbyggede lagerplads på smartphones er ofte ret begrænset og det samme kan siges om tablets og mange nyere bærbare, der kører med SSD-drev. Nu har Verbatim imidlertid gjort det nemt at tage ekstra lagerplads med i lommen, så man kan gemme flere filer og dele dem på tværs af apparaterne. 

MediaShare Wireless Mini er en letvægts Wi-Fi-streaming domgle, der fungerer som et trådløst USB-drev, når du forsyner det med et hukommelseskort. Den indbyggede Wi-Fi-sender gør det muligt at dele indholdet med op til 5 apparater på én gang. MediaShare Wireless Mini oplades via USB-indgangen og kan rumme strøm til tre timers kontinuerlig brug. Prisen bliver omkring  25,99 euro, hvilket vil sige cirka 200 danske kroner.

iStore 'n' Go Lightning Drive er et hårdført USB-drev skabt i metal, som i den ene ende har Lightning-stik til iPhone, iPod og iPad og i den anden fuld størrelse USB-stik. På måde er det nemt at overføre filer fra den de mobile Apple-enheder til PC'er og andre USB-apparater. iStore 'n' Go Lightning Drive er tilgængelig med 16GB, 32GB og 64GB lagerplads. Prisen starter på 39,99 euro, hvilket vi sige omkring 300 danske kroner.

Store ‘n’ Go Dual USB Flash Drive kan nemt og hurtigt overføre filer fra en mobil enhed med USB-C til en laptop eller andre enheder med almindeligt USB-drev. Drevet fås med 16GB, 32GB og 64GB, og det er muligt at optage video eller gemme foto og video fra mobilen direkte på det. Prisen starter på 19,99 euro, hvilket vi sige omkring 150 danske kroner.

De tre lagerenheder lander på markedet i denne måned. 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S