Få ekstra lagerplads på mobilen

Verbatim er klar med lommevenlige lager-enheder, der gør det muligt at gemme, dele og streame indhold på dine mobile enheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Verbatim er klar med lommevenlige lager-enheder, der gør det muligt at gemme, dele og streame indhold på dine mobile enheder

Den indbyggede lagerplads på smartphones er ofte ret begrænset og det samme kan siges om tablets og mange nyere bærbare, der kører med SSD-drev. Nu har Verbatim imidlertid gjort det nemt at tage ekstra lagerplads med i lommen, så man kan gemme flere filer og dele dem på tværs af apparaterne. 

MediaShare Wireless Mini er en letvægts Wi-Fi-streaming domgle, der fungerer som et trådløst USB-drev, når du forsyner det med et hukommelseskort. Den indbyggede Wi-Fi-sender gør det muligt at dele indholdet med op til 5 apparater på én gang. MediaShare Wireless Mini oplades via USB-indgangen og kan rumme strøm til tre timers kontinuerlig brug. Prisen bliver omkring  25,99 euro, hvilket vil sige cirka 200 danske kroner.

iStore 'n' Go Lightning Drive er et hårdført USB-drev skabt i metal, som i den ene ende har Lightning-stik til iPhone, iPod og iPad og i den anden fuld størrelse USB-stik. På måde er det nemt at overføre filer fra den de mobile Apple-enheder til PC'er og andre USB-apparater. iStore 'n' Go Lightning Drive er tilgængelig med 16GB, 32GB og 64GB lagerplads. Prisen starter på 39,99 euro, hvilket vi sige omkring 300 danske kroner.

Store ‘n’ Go Dual USB Flash Drive kan nemt og hurtigt overføre filer fra en mobil enhed med USB-C til en laptop eller andre enheder med almindeligt USB-drev. Drevet fås med 16GB, 32GB og 64GB, og det er muligt at optage video eller gemme foto og video fra mobilen direkte på det. Prisen starter på 19,99 euro, hvilket vi sige omkring 150 danske kroner.

De tre lagerenheder lander på markedet i denne måned. 

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job