Få ekstra lagerplads på mobilen

Verbatim er klar med lommevenlige lager-enheder, der gør det muligt at gemme, dele og streame indhold på dine mobile enheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Verbatim er klar med lommevenlige lager-enheder, der gør det muligt at gemme, dele og streame indhold på dine mobile enheder

Den indbyggede lagerplads på smartphones er ofte ret begrænset og det samme kan siges om tablets og mange nyere bærbare, der kører med SSD-drev. Nu har Verbatim imidlertid gjort det nemt at tage ekstra lagerplads med i lommen, så man kan gemme flere filer og dele dem på tværs af apparaterne. 

MediaShare Wireless Mini er en letvægts Wi-Fi-streaming domgle, der fungerer som et trådløst USB-drev, når du forsyner det med et hukommelseskort. Den indbyggede Wi-Fi-sender gør det muligt at dele indholdet med op til 5 apparater på én gang. MediaShare Wireless Mini oplades via USB-indgangen og kan rumme strøm til tre timers kontinuerlig brug. Prisen bliver omkring  25,99 euro, hvilket vil sige cirka 200 danske kroner.

iStore 'n' Go Lightning Drive er et hårdført USB-drev skabt i metal, som i den ene ende har Lightning-stik til iPhone, iPod og iPad og i den anden fuld størrelse USB-stik. På måde er det nemt at overføre filer fra den de mobile Apple-enheder til PC'er og andre USB-apparater. iStore 'n' Go Lightning Drive er tilgængelig med 16GB, 32GB og 64GB lagerplads. Prisen starter på 39,99 euro, hvilket vi sige omkring 300 danske kroner.

Store ‘n’ Go Dual USB Flash Drive kan nemt og hurtigt overføre filer fra en mobil enhed med USB-C til en laptop eller andre enheder med almindeligt USB-drev. Drevet fås med 16GB, 32GB og 64GB, og det er muligt at optage video eller gemme foto og video fra mobilen direkte på det. Prisen starter på 19,99 euro, hvilket vi sige omkring 150 danske kroner.

De tre lagerenheder lander på markedet i denne måned. 

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S