Samsungs nye monstermobil scanner dit øje

Samsung er klar med Galaxy Note7. En toptunet kæmpemobil med kurvet skærm, elektronisk pen og indbygget irisscanner, der logger dig ind ved at scanne dit øje.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Galaxy Note er Samsungs serie af kæmpemobiler, rettet mod arbejde og kreativitet. Galaxy Note7 er den seneste i serien, og her er praktisk taget tale en forvokset Galaxy S7 på steroider, tilført et par spændende ekstrafunktioner. 

Den 5,7" store skærm har de karakteristiske kurver vi kender fra de seneste modeller i S-serien, og den er skabt i hårdført Gorilla Glass 5, der modstår det meste. Opløsningen er Quad HD (2560 x 1440 pixels). Ligesom tidligere Note-modeller kommer den nye Note7 med en S Pen, der gør det nemt at tegne og skrive på mobilen. I forhold til tidligere udgaver har den nye S Pen et opdateret design med smallere spids og forbedret trykfølsomhed. Det skal gøre fornemmelsen meget lig en almindelig pen. Med Screen off Memo-funktionen kan man lave noter uden at låse skærmen op og Samsung Notes gemmer automatisk alt skabt med S Pen i skyen.

Både pen og mobil er vand- og støvtætte efter IP68-standarden.   

Med Quad 2.3GHz + Quad 1.6Ghz, Octacore-processor og 4GB ram må vi gå ud fra at den nye mobil er mindst lige så lynhurtig som Galaxy S7. Det store 3.500 mAh bør ligeledes sikre en batterilevetid, der kan matche lillebroren.

Scanner dit øje

De to kameraer på henholdsvis 5 MP (F1.7) front og 12MP (F1.7) er identiske med de fremragende kameraer på S7, og det samme gælder i øvrigt mange af de andre features i mobilen. En afgørende nyhed er dog irisscanneren - en ekstra sikkerhedsfeature, der kan bruges til at låse mobilen op, logge på hjemmesider og andet. Ved at scanne dit øje tjekker den, at det er dig, der ønsker adgang. Det skal blive spændende at se, hvor godt irisscanneren fungerer, og om den reelt bringer nogen værdi til mobilen, som i forvejen er forsynet med den velkendte fingeraftrykslæser.    

Det finder vi ud af, når vi forhåbentlig snart kan teste mobilen, som kommer i butikkerne fra d. 2. september. Samsung Galaxy Note7 kommer med 64 GB indbygget hukommelse og får en vejledende pris på 6.699 kroner.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos