Samsungs nye monstermobil scanner dit øje

Samsung er klar med Galaxy Note7. En toptunet kæmpemobil med kurvet skærm, elektronisk pen og indbygget irisscanner, der logger dig ind ved at scanne dit øje.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Galaxy Note er Samsungs serie af kæmpemobiler, rettet mod arbejde og kreativitet. Galaxy Note7 er den seneste i serien, og her er praktisk taget tale en forvokset Galaxy S7 på steroider, tilført et par spændende ekstrafunktioner. 

Den 5,7" store skærm har de karakteristiske kurver vi kender fra de seneste modeller i S-serien, og den er skabt i hårdført Gorilla Glass 5, der modstår det meste. Opløsningen er Quad HD (2560 x 1440 pixels). Ligesom tidligere Note-modeller kommer den nye Note7 med en S Pen, der gør det nemt at tegne og skrive på mobilen. I forhold til tidligere udgaver har den nye S Pen et opdateret design med smallere spids og forbedret trykfølsomhed. Det skal gøre fornemmelsen meget lig en almindelig pen. Med Screen off Memo-funktionen kan man lave noter uden at låse skærmen op og Samsung Notes gemmer automatisk alt skabt med S Pen i skyen.

Både pen og mobil er vand- og støvtætte efter IP68-standarden.   

Med Quad 2.3GHz + Quad 1.6Ghz, Octacore-processor og 4GB ram må vi gå ud fra at den nye mobil er mindst lige så lynhurtig som Galaxy S7. Det store 3.500 mAh bør ligeledes sikre en batterilevetid, der kan matche lillebroren.

Scanner dit øje

De to kameraer på henholdsvis 5 MP (F1.7) front og 12MP (F1.7) er identiske med de fremragende kameraer på S7, og det samme gælder i øvrigt mange af de andre features i mobilen. En afgørende nyhed er dog irisscanneren - en ekstra sikkerhedsfeature, der kan bruges til at låse mobilen op, logge på hjemmesider og andet. Ved at scanne dit øje tjekker den, at det er dig, der ønsker adgang. Det skal blive spændende at se, hvor godt irisscanneren fungerer, og om den reelt bringer nogen værdi til mobilen, som i forvejen er forsynet med den velkendte fingeraftrykslæser.    

Det finder vi ud af, når vi forhåbentlig snart kan teste mobilen, som kommer i butikkerne fra d. 2. september. Samsung Galaxy Note7 kommer med 64 GB indbygget hukommelse og får en vejledende pris på 6.699 kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS