Billigt feriekamera klarer det hele

Nikon Coolpix W100 klarer fald fra store højder og kan tages med under vandet, på en støvet ørkenvandring eller ud i bidende frost.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kameraet tager billeder på 13,2 megapixels, og man kan dele dem med det samme via SnapBridge, som automatisk overfører dem til en smartphone eller tablet. Teknologien er baseret på Bluetooth low energy (BLE) og sikrer en konstant, strømbesparende forbindelse mellem Coolpix W100 og en smartphone eller tablet. Med et enkelt tryk på en knap kan man optage videoer i fuld HD (1080p) med stereolyd, og elektronisk VR (vibrationsreduktion) sørger for skarpe videoer.

Coolpix W100 er nemt at betjene og har en særlig menu til børn. Man kan vælge Let autoindstilling, hvis man gerne vil have kameraet til selv at optimere samtlige indstillinger. Den 6,7 cm (2,7") store TFT-LCD-skærm med 230.000 punkter gør det muligt at komponere billeder, selv under dårlige lysforhold og i direkte sollys.

Smart-portrætsystemet aktiverer funktioner såsom Ansigtsprioriteret AF, der automatisk registrerer og fokuserer på motivets ansigt, og funktionen Motiver af ansigter under vand, hvor der automatisk tages billeder, når der registreres et ansigt i havet eller en swimmingpool.

Kameraet er vandtæt ned til 10 meter, stødsikkert fra op til 1,8 meters højde og tåler støv samt frost ned til minus 10 grader. 

Nikon Coolpix W100 forventes i butikkerne til september og får en vejledende pris på 1.395 kroner.

Tekniske specifikationer:
• 3x optisk zoom (30-90mm i 135mm-formatet) og 6x Dynamic Fine Zoom
• Elektronisk VR
• 13,2 megapixels
• 1.080p video med stereolyd
• 6,7 cm (2,7") LCD-skærm
• 177gram

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S