Test: Spækket med funktioner

Bag et lidt kedeligt ydre gemmer sig masser af nyttige funktioner i QNAP TS-251+.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

QNAP’en leveres som mange andre NAS’er uden harddiske, men heldigvis er de lette at installere. Det sker med fire skruer, som du ikke kan placere forkert.

Når det er gjort kan du glæde dig over, at disken kommer i gang med det samme, og du kan straks overføre filer. Men bruger du 10 minutter på at installere den omfattende softwarepakke, får du adgang til en lang række, særdeles brugbare programmer. Du kan sætte NAS’en til at hente film og serier (ikke altid lovligt) eller andre filtyper, billed-behandle og meget mere. Du kan endda fortælle den, hvor stor båndbredde den må nappe af internettet – smart, da du derved sikrer, at der også er plads til andre opgaver på nettet. Du kan også lave skemaer, hvor du beder den hente store filer på bestemte tidspunkter af døgnet. For eksempel om natten, når ingen alligevel bruger internettet.

Der er også HDMI-tilslutning, og den popper op på dit smart-tv med apps, som minder om dem, mange smart-tv’er har. NAS’en har tilmed et grafikkort, som det du finder i mange billige bærbare computere, og så kan du for eksempel se film direkte fra QNAP’en på dit tv. Alt målt og vejet er QNAP en genial NAS, som vinder testen. Ikke så meget for sit halvkedelige chassis, men kombinationen af en halvhurtig processor og de ekstremt vellykkede og brugervenlige programmer gør den til vores favorit.

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S