Kom i gang med Linux

Er du træt af Mac og Windows, så giv Linux en chance. En helt ny Ubuntu-distribution er ude, og vi hjælper dig med at komme i gang i det nye nummer af Alt om DATA, hvor du som altid også får et væld af guides, artikler, test og nyheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Linux lever en tilværelse i skyggen af de store styresystemer fra Microsoft og Apple, men er på ingen måde underlegent, når det gælder funktionalitet og brugervenlighed. Ubuntu er den mest udbredte distribution, og der er netop kommet en helt ny udgave, så byder på et væld af gode features. Vi fortæller dig alt om Ubuntu 16.04 og hjælper dig igang med at bruge Linux

8 SSD'er i test

Sæt en SSD i din PC, så vil du med det samme mørke en markant ydelsesforbedring. Men hvilken af de nyeste levere mest smæk for skillingen? Vi testede 8 lynhurtige diske for at finde svaret.

Den chaufførløse fremtid

Den er ikke bare bilerne der bliver førerløse. Snart er det også skibe, fly og lastbiler. Vi ser nærmere på den førerløse fremtid.

Det hele og meget mere finder du i Alt om DATA 12/2016, som kan købes i kioskerne nu. Du kan også vælge at tegne et abonnement, så bladet automatisk kommer i din postkasse fremover. Abonnementet giver dig også adgang til det seneste års artikler og test på nettet. Du kan også købe en digital kopi af Alt om DATA, som du kan læse på computeren, eller Alt om DATA i iPad-version til blot 42 kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S