Kom i gang med Linux

Er du træt af Mac og Windows, så giv Linux en chance. En helt ny Ubuntu-distribution er ude, og vi hjælper dig med at komme i gang i det nye nummer af Alt om DATA, hvor du som altid også får et væld af guides, artikler, test og nyheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Linux lever en tilværelse i skyggen af de store styresystemer fra Microsoft og Apple, men er på ingen måde underlegent, når det gælder funktionalitet og brugervenlighed. Ubuntu er den mest udbredte distribution, og der er netop kommet en helt ny udgave, så byder på et væld af gode features. Vi fortæller dig alt om Ubuntu 16.04 og hjælper dig igang med at bruge Linux

8 SSD'er i test

Sæt en SSD i din PC, så vil du med det samme mørke en markant ydelsesforbedring. Men hvilken af de nyeste levere mest smæk for skillingen? Vi testede 8 lynhurtige diske for at finde svaret.

Den chaufførløse fremtid

Den er ikke bare bilerne der bliver førerløse. Snart er det også skibe, fly og lastbiler. Vi ser nærmere på den førerløse fremtid.

Det hele og meget mere finder du i Alt om DATA 12/2016, som kan købes i kioskerne nu. Du kan også vælge at tegne et abonnement, så bladet automatisk kommer i din postkasse fremover. Abonnementet giver dig også adgang til det seneste års artikler og test på nettet. Du kan også købe en digital kopi af Alt om DATA, som du kan læse på computeren, eller Alt om DATA i iPad-version til blot 42 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job