Professionel gamingmus fra Logitech

Den nye Logitech G Pro Gaming Mouse er udviklet til tuneringsspil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

“Fordelen ved at arbejde med eSports-udøvere er, at de fortæller os, hvad de kan lide – og endnu vigtigere – hvad de ikke kan lide”, siger Ujesh Desai, vice president og general manager for gaming hos Logitech. “Vores nye Logitech G Pro gamingmus tager de elementer, som professionelle eSports-udøvere elskede ved G100s og G303, og kombinerer dem i en mus, som vi er sikre på kan leve op til deres standarter”.

“At konkurrere på det højeste niveau kræver en velbygget mus”, siger Tyler "Skadoodle" Latham fra Cloud 9 CS:GO. ”Efter et tæt samarbejde med Logitech og omfattende tests, er den nye Logitech G Pro blevet min fortrukne mus. Med et komfortabelt design og en af markeds bedste sensorer har jeg ingen problemer med at besejre mine fjender”.

Avanceret, optisk gamingsensor

Konsistent præcision ned til mindste pixel har afgørende betydning i konkurrencer, hvor der er mange penge på spil. PMW3366 sensoren leverer et niveau af præcision, der anses som det bedste af både entusiaster og professionelle. Uden udjævning, filtrering eller acceleration i hele DPI området (200-12.000 DPI) leverer musen en fantastisk registreringspræcision og ensartet reaktionsevne ved alle hastigheder.

Fjedersystem i metal

Et system med metalfjederspænding i Logitech G Pro styrker sammenhængen mellem venstre og højre museknap og reducerer trykkraften, der skal bruges for at klikke. Dette bidrager til at levere en klar, pålidelig klik-performance på det højeste konkurrenceniveau.

Holdbart letvægtsdesign

Logitech G Pro gamingmus er kulminationen på mere end 30 års ingeniør- og produktionserfaring. Musen er reduceret i vægt for forbedret komfort, stabilitet og reaktionsevne. Alle aspekter af musen er grundigt testet for at sikre, at musen kan holde til selv de mest intense spil.

Overfladen er behandlet med en speciel coating for at forbedre holdbarhed og greb. Både venstre og højre knapper er testet til at overgå 20 millioner klik – det svarer til en professionel gamer, der træner 10 timer dagligt i to år.

Indbygget hukommelse 

Da det ikke altid kan garanteres, at din konfigurationssoftware er tilgængelig på tuneringscomputere, eller at det overhovedet er tilladt at installere den, giver Logitech G Pro gamingmus dig mulighed for at gemme dine præcise DPI-indstillinger, kommandoer og lysopsætning i musens indbyggede hukommelse ved hjælp af Logitech Gaming Software (LGS). På den måde behøver du aldrig bekymre dig om, hvorvidt dit setup er indstillet rigtigt.

Logitech G Pro forventes tilgængelig i september 2016 til en vejledende pris på 699 kroner.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse