Pokemon radar viser hvor du kan fange dem alle

Poke Radar er en Pokemon radar, der viser hvor alle Pokemons i Pokemon Go er lokaliseret. App'en virker både i din computer-browser samt på iOS og Android.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du træt af kun at fange den samme type Pokemon, som altid dukker op i dit nabolag, så du kan du fuldende din samling af Pokemons med Poke Radar. Den nye app gør det muligt at kigge ud over de nærmeste omgivelser og få et komplet overblik over Pokemons overalt i verden. På den måde har du mulighed for at se om du kan fange nogle af de mere sjældne typer, blot ved at bevæge dig lidt uden for det vanlige territorium.

Pokemon-filter

Er der én bestemt type Pokemon du er ude efter kan du endda indstille et filter til kun at vise netop denne type. Du kan også se hvornår Pokemons af denne type typisk er blevet fanget. Så kan du lægge din indsats på det rette tidspunkt af dagen.

Poke Radar er skant af Pokemon Go fælleskabet. Det er derfor muligt for fupmagere at lægge falske Pokemons ud. Ved at tjekke bedømmelser af de enkelte tip, kan du du relativt nemt lure om der er tale om fup.

Den nye Pokemon radar virker direkte på PC'en. Du skal blot klikke ind på Poke Radar. Den kan desuden hentes til Android på Google Play og til iOS-enheder på App Store. 

 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura