Pokemon radar viser hvor du kan fange dem alle

Poke Radar er en Pokemon radar, der viser hvor alle Pokemons i Pokemon Go er lokaliseret. App'en virker både i din computer-browser samt på iOS og Android.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du træt af kun at fange den samme type Pokemon, som altid dukker op i dit nabolag, så du kan du fuldende din samling af Pokemons med Poke Radar. Den nye app gør det muligt at kigge ud over de nærmeste omgivelser og få et komplet overblik over Pokemons overalt i verden. På den måde har du mulighed for at se om du kan fange nogle af de mere sjældne typer, blot ved at bevæge dig lidt uden for det vanlige territorium.

Pokemon-filter

Er der én bestemt type Pokemon du er ude efter kan du endda indstille et filter til kun at vise netop denne type. Du kan også se hvornår Pokemons af denne type typisk er blevet fanget. Så kan du lægge din indsats på det rette tidspunkt af dagen.

Poke Radar er skant af Pokemon Go fælleskabet. Det er derfor muligt for fupmagere at lægge falske Pokemons ud. Ved at tjekke bedømmelser af de enkelte tip, kan du du relativt nemt lure om der er tale om fup.

Den nye Pokemon radar virker direkte på PC'en. Du skal blot klikke ind på Poke Radar. Den kan desuden hentes til Android på Google Play og til iOS-enheder på App Store. 

 

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S