Pokemon radar viser hvor du kan fange dem alle

Poke Radar er en Pokemon radar, der viser hvor alle Pokemons i Pokemon Go er lokaliseret. App'en virker både i din computer-browser samt på iOS og Android.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du træt af kun at fange den samme type Pokemon, som altid dukker op i dit nabolag, så du kan du fuldende din samling af Pokemons med Poke Radar. Den nye app gør det muligt at kigge ud over de nærmeste omgivelser og få et komplet overblik over Pokemons overalt i verden. På den måde har du mulighed for at se om du kan fange nogle af de mere sjældne typer, blot ved at bevæge dig lidt uden for det vanlige territorium.

Pokemon-filter

Er der én bestemt type Pokemon du er ude efter kan du endda indstille et filter til kun at vise netop denne type. Du kan også se hvornår Pokemons af denne type typisk er blevet fanget. Så kan du lægge din indsats på det rette tidspunkt af dagen.

Poke Radar er skant af Pokemon Go fælleskabet. Det er derfor muligt for fupmagere at lægge falske Pokemons ud. Ved at tjekke bedømmelser af de enkelte tip, kan du du relativt nemt lure om der er tale om fup.

Den nye Pokemon radar virker direkte på PC'en. Du skal blot klikke ind på Poke Radar. Den kan desuden hentes til Android på Google Play og til iOS-enheder på App Store. 

 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S