Pokemon radar viser hvor du kan fange dem alle

Poke Radar er en Pokemon radar, der viser hvor alle Pokemons i Pokemon Go er lokaliseret. App'en virker både i din computer-browser samt på iOS og Android.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du træt af kun at fange den samme type Pokemon, som altid dukker op i dit nabolag, så du kan du fuldende din samling af Pokemons med Poke Radar. Den nye app gør det muligt at kigge ud over de nærmeste omgivelser og få et komplet overblik over Pokemons overalt i verden. På den måde har du mulighed for at se om du kan fange nogle af de mere sjældne typer, blot ved at bevæge dig lidt uden for det vanlige territorium.

Pokemon-filter

Er der én bestemt type Pokemon du er ude efter kan du endda indstille et filter til kun at vise netop denne type. Du kan også se hvornår Pokemons af denne type typisk er blevet fanget. Så kan du lægge din indsats på det rette tidspunkt af dagen.

Poke Radar er skant af Pokemon Go fælleskabet. Det er derfor muligt for fupmagere at lægge falske Pokemons ud. Ved at tjekke bedømmelser af de enkelte tip, kan du du relativt nemt lure om der er tale om fup.

Den nye Pokemon radar virker direkte på PC'en. Du skal blot klikke ind på Poke Radar. Den kan desuden hentes til Android på Google Play og til iOS-enheder på App Store. 

 

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job