Virtual Reality headset fra AOC

AOC VR headset suger dig helt ind i spillet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På Gamescom messen, der fandt sted i Køln sidste uge, præsenterer AOC sit første head-mounted display. Eller hvad vi almindeligvis kalder virtual reality headset. 

Virtual reality er tidligere blevet udråbt til den næste store ting. I 2016 tyder alt dog på, at udviklingen og den underliggende teknologi er god nok til, at det er kommet for at blive. Goldman Sachs sagde endda i en rapport i januar, at VR ”har potentialet til at skabe en industri på flere milliarder dollars og muligvis være lige så nyskabende som opfindelsen af PC'en”.

Der er lige så mange anvendelsesmuligheder for VR, som der er for computere og smartphones. Udover de åbenlyse som gaming, kan VR også bruges til videounderholdning og live events. Dertil kommer uddannelse, sundhed, ingeniørarbejde og sågar detail- og ejendomshandel. Er du interesseret i at få et førstehåndsindtryk af dit nye hjem, der ligger flere hundrede eller tusind kilometer væk fra sofaen i din gamle lejlighed? Så tag bare et VR headset på og gå en tur… Og listen af nye muligheder bliver kun endnu længere, efterhånden som teknologien udvikles.

Naturligt skridt

"For AOC er indtrædelsen på HMD markedet et naturligt skridt". Det mener Stefan Sommer, Director Marketing & Business Management EMEA: ” Som et datterselskab til verdens største display fabrikant, har vi på AOC altid været med fremme på udviklingen på skærmområdet. Det gælder uanset om de står på et skrivebord eller sidder monteret på hovedet af folk. Jeg er sikker på, at vores nye VR headset kun er begyndelsen på en interessant udvikling. Vores AOC kunder kan se frem til endnu flere spændende produkter i den nærmeste fremtid.”

Der er endnu ingen meldinger om pris og lanceringsdato for AOC VR headset.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job