Virtual Reality headset fra AOC

AOC VR headset suger dig helt ind i spillet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På Gamescom messen, der fandt sted i Køln sidste uge, præsenterer AOC sit første head-mounted display. Eller hvad vi almindeligvis kalder virtual reality headset. 

Virtual reality er tidligere blevet udråbt til den næste store ting. I 2016 tyder alt dog på, at udviklingen og den underliggende teknologi er god nok til, at det er kommet for at blive. Goldman Sachs sagde endda i en rapport i januar, at VR ”har potentialet til at skabe en industri på flere milliarder dollars og muligvis være lige så nyskabende som opfindelsen af PC'en”.

Der er lige så mange anvendelsesmuligheder for VR, som der er for computere og smartphones. Udover de åbenlyse som gaming, kan VR også bruges til videounderholdning og live events. Dertil kommer uddannelse, sundhed, ingeniørarbejde og sågar detail- og ejendomshandel. Er du interesseret i at få et førstehåndsindtryk af dit nye hjem, der ligger flere hundrede eller tusind kilometer væk fra sofaen i din gamle lejlighed? Så tag bare et VR headset på og gå en tur… Og listen af nye muligheder bliver kun endnu længere, efterhånden som teknologien udvikles.

Naturligt skridt

"For AOC er indtrædelsen på HMD markedet et naturligt skridt". Det mener Stefan Sommer, Director Marketing & Business Management EMEA: ” Som et datterselskab til verdens største display fabrikant, har vi på AOC altid været med fremme på udviklingen på skærmområdet. Det gælder uanset om de står på et skrivebord eller sidder monteret på hovedet af folk. Jeg er sikker på, at vores nye VR headset kun er begyndelsen på en interessant udvikling. Vores AOC kunder kan se frem til endnu flere spændende produkter i den nærmeste fremtid.”

Der er endnu ingen meldinger om pris og lanceringsdato for AOC VR headset.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse