Virtual Reality headset fra AOC

AOC VR headset suger dig helt ind i spillet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På Gamescom messen, der fandt sted i Køln sidste uge, præsenterer AOC sit første head-mounted display. Eller hvad vi almindeligvis kalder virtual reality headset. 

Virtual reality er tidligere blevet udråbt til den næste store ting. I 2016 tyder alt dog på, at udviklingen og den underliggende teknologi er god nok til, at det er kommet for at blive. Goldman Sachs sagde endda i en rapport i januar, at VR ”har potentialet til at skabe en industri på flere milliarder dollars og muligvis være lige så nyskabende som opfindelsen af PC'en”.

Der er lige så mange anvendelsesmuligheder for VR, som der er for computere og smartphones. Udover de åbenlyse som gaming, kan VR også bruges til videounderholdning og live events. Dertil kommer uddannelse, sundhed, ingeniørarbejde og sågar detail- og ejendomshandel. Er du interesseret i at få et førstehåndsindtryk af dit nye hjem, der ligger flere hundrede eller tusind kilometer væk fra sofaen i din gamle lejlighed? Så tag bare et VR headset på og gå en tur… Og listen af nye muligheder bliver kun endnu længere, efterhånden som teknologien udvikles.

Naturligt skridt

"For AOC er indtrædelsen på HMD markedet et naturligt skridt". Det mener Stefan Sommer, Director Marketing & Business Management EMEA: ” Som et datterselskab til verdens største display fabrikant, har vi på AOC altid været med fremme på udviklingen på skærmområdet. Det gælder uanset om de står på et skrivebord eller sidder monteret på hovedet af folk. Jeg er sikker på, at vores nye VR headset kun er begyndelsen på en interessant udvikling. Vores AOC kunder kan se frem til endnu flere spændende produkter i den nærmeste fremtid.”

Der er endnu ingen meldinger om pris og lanceringsdato for AOC VR headset.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird