Bluetooth højttaler til ude og inde

LG’s nye PH-serie af Bluetooth-højttalere er udviklet til audiofiler, der lever en aktiv livsstil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye PH-serie omfatter PH1, PH2, PH3 og PH4.

For dem, der prioriterer design og holdbarhed, er PH2 og PH4 det oplagte valg. PH2 er både kompakt og stænkresident, og med sin lave vægt på kun 167 gram er højttaleren ideel til dem med en aktiv livsstil.

Den mere kraftfulde model PH4 er oplagt til camping eller til grillfesten, hvor det normalt kræver en kraftigere lyd.

Kan tages med overalt

Både PH2 og PH4 har et bånd, der gør det nemt at montere højttalerne på forskellige overflader. Regn og vandstænk er heller ikke noget problem på grund af det vandafvisende design. Det betyder, at højttalerne kan tages med næsten overalt. Med 360 graders lyd og Bass Boost leverer begge højttalere et solidt lydbillede. De dobbelte passive elementer i PH4 forbedrer lydkvaliteten.

PH2 har 6 timers batterilevetid og PH4 klarer 10 timer på en opladning.

Indbygget lys

Den iøjnefaldende PH3 er designet til at matche alle typer af interiør. Det indbyggede lys er med til at sætte stemningen, uanset om det er på natbordet eller i haven. Modellen PH3 fås i tre farver, med fem forskellige belysningstilstande samt et indbygget batteri, der varer i op til ti timer.

Alle tre højttalere har en ekstra indgangsport til at tilslutte enheder uden Bluetooth, såsom ældre MP3- og CD-afspillere der har brug for et kabel. Det er også muligt at tilslutte op til to Bluetooth-enheder samtidigt via MultiPoint.

PH1 leveres med indbygget stemningsbelysning og fem timers batteritid, som fungerer i ethvert rum i huset. Med sin lette vægt og bærbare design kan højttaleren også bruges som natlampe.

Højttalerne vises frem på IFA-messen i næste uge. Pris og lanceringsdato er endnu ikke offentliggjort.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job