Test: Hårdfør og med behagelig klang

Logitech UE Roll er som født til livet på stranden. Lyden er ikke stor, men dog godkendt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Logitech UE Roll er den eneste testdeltager, som tåler en tur i bølgen. Den særdeles kompakte højttaler har endda en kraftig elastik bagpå, så du kan fastgøre den til håndleddet eller surfbrættets stang. Højttaleren spreder lyden 360 grader. Opladerstik og kabel-tilslutning sidder bagpå bag et meget kraftigt låg, og foran kan du let styre volumen med store plus og minus knapper.

Logitech koster over 1000 kroner, og det virker kostbart i forhold til dens dimensioner og konkurrenterne i øvrigt. Men det er prisen for at få en højttaler, der kan modstå naturens elementer i en grad som UE Roll kan.

Rent lydmæssigt overrasker den lidt ved at levere et åbent og ret artikuleret mellemtoneområde. Lydbilledet er selvfølgelig ikke stort, men behageligt. Både diskant og især bas er vigende, og det kan gøre lyden lidt flad i forhold til større konkurrenter. Størrelsen taget i betragtning er lyden dog godkendt uden at være imponerende.

Bluetooth-forbindelsen fungerer i op til 20 meters afstand, så UE Roll spiller videre, selvom du tager din mobil med et stykke hen ad stranden. Og du skal ikke være så bekymret for, om nogen taber lidt vand eller sparker lidt sand hen over den.

Logitech UE Roll Måske ikke en strandløve, men bestemt det tilbehør en strandløve tager med sig ud på sandet.
Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job