Test: Hårdfør og med behagelig klang

Logitech UE Roll er som født til livet på stranden. Lyden er ikke stor, men dog godkendt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Logitech UE Roll er den eneste testdeltager, som tåler en tur i bølgen. Den særdeles kompakte højttaler har endda en kraftig elastik bagpå, så du kan fastgøre den til håndleddet eller surfbrættets stang. Højttaleren spreder lyden 360 grader. Opladerstik og kabel-tilslutning sidder bagpå bag et meget kraftigt låg, og foran kan du let styre volumen med store plus og minus knapper.

Logitech koster over 1000 kroner, og det virker kostbart i forhold til dens dimensioner og konkurrenterne i øvrigt. Men det er prisen for at få en højttaler, der kan modstå naturens elementer i en grad som UE Roll kan.

Rent lydmæssigt overrasker den lidt ved at levere et åbent og ret artikuleret mellemtoneområde. Lydbilledet er selvfølgelig ikke stort, men behageligt. Både diskant og især bas er vigende, og det kan gøre lyden lidt flad i forhold til større konkurrenter. Størrelsen taget i betragtning er lyden dog godkendt uden at være imponerende.

Bluetooth-forbindelsen fungerer i op til 20 meters afstand, så UE Roll spiller videre, selvom du tager din mobil med et stykke hen ad stranden. Og du skal ikke være så bekymret for, om nogen taber lidt vand eller sparker lidt sand hen over den.

Logitech UE Roll Måske ikke en strandløve, men bestemt det tilbehør en strandløve tager med sig ud på sandet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse