Test: Hårdfør og med behagelig klang

Logitech UE Roll er som født til livet på stranden. Lyden er ikke stor, men dog godkendt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Logitech UE Roll er den eneste testdeltager, som tåler en tur i bølgen. Den særdeles kompakte højttaler har endda en kraftig elastik bagpå, så du kan fastgøre den til håndleddet eller surfbrættets stang. Højttaleren spreder lyden 360 grader. Opladerstik og kabel-tilslutning sidder bagpå bag et meget kraftigt låg, og foran kan du let styre volumen med store plus og minus knapper.

Logitech koster over 1000 kroner, og det virker kostbart i forhold til dens dimensioner og konkurrenterne i øvrigt. Men det er prisen for at få en højttaler, der kan modstå naturens elementer i en grad som UE Roll kan.

Rent lydmæssigt overrasker den lidt ved at levere et åbent og ret artikuleret mellemtoneområde. Lydbilledet er selvfølgelig ikke stort, men behageligt. Både diskant og især bas er vigende, og det kan gøre lyden lidt flad i forhold til større konkurrenter. Størrelsen taget i betragtning er lyden dog godkendt uden at være imponerende.

Bluetooth-forbindelsen fungerer i op til 20 meters afstand, så UE Roll spiller videre, selvom du tager din mobil med et stykke hen ad stranden. Og du skal ikke være så bekymret for, om nogen taber lidt vand eller sparker lidt sand hen over den.

Logitech UE Roll Måske ikke en strandløve, men bestemt det tilbehør en strandløve tager med sig ud på sandet.
Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S