Test: Fin pris og hurtig fokusering

Stil skarpt på Panasonic GF7, hvis budgettet er begrænset, og du vil have et spejlløst kamera.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonic har et samarbejde med Olympus, og det ses tydeligt i dette spejlløse kamera, der har lidt af samme retrolækre design, som netop Olympus er kendt for. Det spejlløse kamera er leveret med en 12-32 mm objektiv, hvilket betyder, at kameraet er ret kompakt. Men omregnet giver det et zoomområde fra en svag vidvinkel på 24 mm op til 64 mm. Det sidste svarer til næsten et normalt objektiv (50 mm), så du får altså ikke kraftig zoom med her, medmindre du køber et ekstra objektiv. Og dem er der heldigvis masser af.

GF7 er klart, straks du har tændt og fokuserer fint hurtigt. Og det at kunne zoome på objektivet frem for via en knap skal ikke undervurderes. Det er langt hurtigere og lettere at zoome præcist og lave den beskæring, du ønsker. Perfekt, når en situation, der skal i kassen, opstår pludseligt.

Panasonic GF7 Det enkle design gør betjeningen nem. Her er kameraet vist med et zoomobjektiv, som du kan tilkøbe.

Betjeningen af kameraet er ret enkel via funktionknapper og automatiske programmer, som kører ret godt. Den indbyggede blitz er god som fyld – også i dagslys. Desværre er den ret vanskelig at få op, hvis du har vippet LCD-skærmen ud. En lille funktionsfejl i vores øjne.

Billedmæssigt er Panasonic-kameraet godt med. De 16 megapixel lyder ikke imponerende, men der er masser af substans og glød i farverne. Med færre pixel på et givent areal kan man lave bedre farvedybde, og det ses tydeligt her.

Kameraet er lidt for specielt og har for lidt zoom til, at vi uden videre vil anbefale det. Men er budgettet lavt og målet et spejlløst kamera, kan du sagtens stille skarpt på GF7’eren.

Panasonic GF7 Den spejlløse teknologi skaber mulighed for fladt design. Du kan overføre filer via Wi-Fi.
Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S