Sony klar med (endnu en) flagskibsmobil

Xperia XZ har helt nyt kamera med triple sensor-teknologi samt vandafvisende design og USB C. Den kommer lige i kølvandet på topmobilen Xperia X, der blev lanceret for blot få måneder siden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du en lille smule forvirret over Sonys mobilsortiment, så er du nok ikke den eneste. Her gik man og troede, at Xperia Z-serien var død og borte, for at blive afløst af den nye X-serie, men så dukker pludselig Xperia XZ op.

Mobilen blev præsenteret i torsdags, på den igangværende IFA-messe, hvor Alt om DATA var på pletten, sammen med et hav af andre journalister.

Triple sensor

Hvad der primært fangede opmærksomheden, var mobilens helt nye kamera. Det første der bruger  triple image sensing-teknologi. Den velkendte Exmor RS-sensor får hjælp af to assisterende sensorer: en sensor til laser-autofokus med afstandsmålings, samt en RGBC-IR-sensor, som giver billederne en naturlig farvegengivelse. Tilsammen skal de tre sensorer gøre dig i stand til at fange skarpe billeder i bevægelse, med en naturlig farvegengivelse under praktisk taget alle forhold.

Kameraet er også det første i en smartphone med 5-akset billedstabilisering. Den skal sikre et blødt og ensartet resultat, selv når du bevæger dig eller ryster på hånden.

Hovedkameraet skyder billeder med 23 megapixels og har SteadyShot, Intelligent Active Mode og 4K-videooptagelse.

Frontkameraet leverer 13 megapixel med høj lysfølsom (ISO6400) samt 90-graders vidvinkeloptik.

Endelig USB-C

Skærmen er 5,2" og mobilen har bagside i metal, men minder ellers om de øvrige Xperia-mobiler. En velkommen forandring er, at den som den første Sony-mobil har USB C-port.

Ny Battery Care-teknologi sørger sammen med Qnovo adaptive lade-teknologi for at mindske slitagen på batteriet og give længere batterilevetid.

Xperia XZ vil være i handlen d. 11. oktober. Prisen lander på pris på 5.499 kroner - præcis det samme som Xperia X Performance, der blev lanceret i sommers (du kan læse vores test mobilen i Alt om DATA 13, som er ude nu). Vi ved umiddelbart godt hvilke af de nu to topmobiler i Sonys sortiment vi ville gå efter ...  

De øvrige specifikationer for Sony Xperia XZ ser sådan her ud:

3GB RAM
32GB lager single sim / 64GB lager dual sim
Op til 256 GB microSD
Android M
Qualcomm Snapdragon 820, 64-bit processor
2900 mAh batteri
IP65/IP68 certificeret
Corning Gorilla Glass
161 gram
146 x 72 x 8.1 mm
Farver: Forest Blue, Mineral Black, Platinum
5.2" Full HD, 1080p
LTE (4G) Cat 9
A-GNSS (GPS + GLONASS)
Wi-Fi
Miracast
Bluetooth 4.2
DLNA
Google Cast
NFC
Fingeraftrykslæser
High-Resolution Audio (LPCM, FLAC, ALAC, DSD)
DSEE HX
LDAC
Digital Noise Cancellation

 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Scleroseforeningen

    Digital platform- og integrationsansvarlig

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)