Nyt nethandelsmærke giver europæisk sikkerhed

<strong>Ecommerce Europe har lanceret et nyt tillidsmærke, der gør det sikkert at handle på europæiske netbutikker. Det gavner både forbrugerne og netbutikkerne</strong> .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fremover skal forbrugerne kigge efter The Ecommerce Europe Trustmark, når de shopper på europæiske webshops. The Ecommerce Europe Trustmark er et nyt tillidsmærke, som den europæiske e-handelsorganisation Ecommerce Europe står bag.

Før en webshop kan pryde hjemmesiden med The Ecommerce Europe Trustmark, skal det være godkendt til et nationalt tryghedsmærke, som eksempelvis det danske e-mærke.

På den måde sikrer Ecommerce Europe, at netbutikkerne lever op til de nationale krav. Skulle der opstå problemer mellem dig og webshoppen, er der ekstra hjælp at hente via et særligt servicecenter, hvis butikken har det europæiske tryghedsmærke. For forbrugerne betyder det, at de med ro i sindet kan putte varer i den digitale indkøbskurv, når de støder på mærket.

”Nethandlen buldrer af sted både i Danmark og resten af Europa. Derfor er det rigtig vigtigt, at vi gør det nemt og overskueligt for forbrugerne at se, hvilke netbutikker de trygt kan handle i. Det hjælper det nye mærke med,” siger Jesper Arp-Hansen, adm. direktør i e-mærket, der sammen med FDIH administrerer The Ecommerce Europe Trustmark i Danmark.

Løfter nethandlen herhjemme

E-mærket har længe været et tryghedsmærke for danske netbutikker og kunder. Med det nye europæiske mærke får de danske webshops endnu bedre muligheder for at vise udenlandske kunder, at de lever op til de nationale krav. Forventningen er, at det vil øge kundernes tillid og derved netbutikkernes salg.

”Mærket er en rigtig god nyhed ikke kun til forbrugerne, men også til danske netbutikker. Når det bliver mere gennemskueligt og sikkert at handle på europæiske netbutikker, løfter det dansk nethandel. Der kommer flere europæiske kunder til,” siger Niels Ralund, der er adm. direktør i FDIH.

Herhjemme er det kun netbutikker med e-mærket, der, via deres certificering, gratis kan få fingrene i det europæiske mærke. Det er bestemt af Ecommerce Europe for at sikre gode forhold for forbrugerne. De første lande har allerede taget mærket i brug. Snart vil det også være at finde på danske netbutikker.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks