Nyt nethandelsmærke giver europæisk sikkerhed

<strong>Ecommerce Europe har lanceret et nyt tillidsmærke, der gør det sikkert at handle på europæiske netbutikker. Det gavner både forbrugerne og netbutikkerne</strong> .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fremover skal forbrugerne kigge efter The Ecommerce Europe Trustmark, når de shopper på europæiske webshops. The Ecommerce Europe Trustmark er et nyt tillidsmærke, som den europæiske e-handelsorganisation Ecommerce Europe står bag.

Før en webshop kan pryde hjemmesiden med The Ecommerce Europe Trustmark, skal det være godkendt til et nationalt tryghedsmærke, som eksempelvis det danske e-mærke.

På den måde sikrer Ecommerce Europe, at netbutikkerne lever op til de nationale krav. Skulle der opstå problemer mellem dig og webshoppen, er der ekstra hjælp at hente via et særligt servicecenter, hvis butikken har det europæiske tryghedsmærke. For forbrugerne betyder det, at de med ro i sindet kan putte varer i den digitale indkøbskurv, når de støder på mærket.

”Nethandlen buldrer af sted både i Danmark og resten af Europa. Derfor er det rigtig vigtigt, at vi gør det nemt og overskueligt for forbrugerne at se, hvilke netbutikker de trygt kan handle i. Det hjælper det nye mærke med,” siger Jesper Arp-Hansen, adm. direktør i e-mærket, der sammen med FDIH administrerer The Ecommerce Europe Trustmark i Danmark.

Løfter nethandlen herhjemme

E-mærket har længe været et tryghedsmærke for danske netbutikker og kunder. Med det nye europæiske mærke får de danske webshops endnu bedre muligheder for at vise udenlandske kunder, at de lever op til de nationale krav. Forventningen er, at det vil øge kundernes tillid og derved netbutikkernes salg.

”Mærket er en rigtig god nyhed ikke kun til forbrugerne, men også til danske netbutikker. Når det bliver mere gennemskueligt og sikkert at handle på europæiske netbutikker, løfter det dansk nethandel. Der kommer flere europæiske kunder til,” siger Niels Ralund, der er adm. direktør i FDIH.

Herhjemme er det kun netbutikker med e-mærket, der, via deres certificering, gratis kan få fingrene i det europæiske mærke. Det er bestemt af Ecommerce Europe for at sikre gode forhold for forbrugerne. De første lande har allerede taget mærket i brug. Snart vil det også være at finde på danske netbutikker.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland