Nyt nethandelsmærke giver europæisk sikkerhed

<strong>Ecommerce Europe har lanceret et nyt tillidsmærke, der gør det sikkert at handle på europæiske netbutikker. Det gavner både forbrugerne og netbutikkerne</strong> .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fremover skal forbrugerne kigge efter The Ecommerce Europe Trustmark, når de shopper på europæiske webshops. The Ecommerce Europe Trustmark er et nyt tillidsmærke, som den europæiske e-handelsorganisation Ecommerce Europe står bag.

Før en webshop kan pryde hjemmesiden med The Ecommerce Europe Trustmark, skal det være godkendt til et nationalt tryghedsmærke, som eksempelvis det danske e-mærke.

På den måde sikrer Ecommerce Europe, at netbutikkerne lever op til de nationale krav. Skulle der opstå problemer mellem dig og webshoppen, er der ekstra hjælp at hente via et særligt servicecenter, hvis butikken har det europæiske tryghedsmærke. For forbrugerne betyder det, at de med ro i sindet kan putte varer i den digitale indkøbskurv, når de støder på mærket.

”Nethandlen buldrer af sted både i Danmark og resten af Europa. Derfor er det rigtig vigtigt, at vi gør det nemt og overskueligt for forbrugerne at se, hvilke netbutikker de trygt kan handle i. Det hjælper det nye mærke med,” siger Jesper Arp-Hansen, adm. direktør i e-mærket, der sammen med FDIH administrerer The Ecommerce Europe Trustmark i Danmark.

Løfter nethandlen herhjemme

E-mærket har længe været et tryghedsmærke for danske netbutikker og kunder. Med det nye europæiske mærke får de danske webshops endnu bedre muligheder for at vise udenlandske kunder, at de lever op til de nationale krav. Forventningen er, at det vil øge kundernes tillid og derved netbutikkernes salg.

”Mærket er en rigtig god nyhed ikke kun til forbrugerne, men også til danske netbutikker. Når det bliver mere gennemskueligt og sikkert at handle på europæiske netbutikker, løfter det dansk nethandel. Der kommer flere europæiske kunder til,” siger Niels Ralund, der er adm. direktør i FDIH.

Herhjemme er det kun netbutikker med e-mærket, der, via deres certificering, gratis kan få fingrene i det europæiske mærke. Det er bestemt af Ecommerce Europe for at sikre gode forhold for forbrugerne. De første lande har allerede taget mærket i brug. Snart vil det også være at finde på danske netbutikker.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura