Vanedannede gratis browser-spil

Slope Game er et af de der spil du bare lige er nødt til at spille en sidste gang, og så lige en gang mere ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Et spil skal behøver ikke at være vildt avanceret for at være vanedannende. Tænkt bare på spil som Pac-Man og Snake. Er idéen god og gameplay'et velfungerende, kan det være nok til at du er hooked, og har utrolig svært ved at slippe spillet igen, når du først er kommet igang. Sådan er det med Slope Game. 

Spillet går ganske enkelt ud på, at du skal styre en kugle igennem forbi nogle forhindringer. Samtidig skal du undgå, at den ryger ud over kanten i det futuristiske Tron-lignende univers. 

Modsat mange andre spil i genren kan du dog aldrig vide dig sikker på, hvordan banen er opbygget og hvilke forhindringer, der dukker op. Det skifter nemlig fra gang til gang.

Spil direkte i browseren

Meget mere er der ikke at sige. Bare hop ind og prøv Slope Game, som er hundrede procent browser-baseret, på Y8.com. Men sørg for, at du ikke har noget i kalenderen de næste par timer ...

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS