Test: Asus RoG Swift PG279Q

Når det gælder de fineste gamingskærme, har Asus en fornem historie. Den oprindelige Swift var den første 1440p G-Sync-skærm med en responstid på 1 ms og en refreshrate på 144 Hz. Lever efterfølgeren, Asus RoG Swift PG279Q, op til navnet?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kort at melde: ja. Den første Swifts eneste svaghed var dens TN-skærms svage farver, og det gjorde, at Acer XB270HU med sin ips-skærm kunne indtage tronen. Med Asus RoG Swift PG279Q på banen konkurrerer Acer og Asus igen, og det er en næsten umulig kamp.

Begge skærme er utrolige med deres 1440p-opløsning, den altafgørende ips-teknologi, Nvidia G-Sync-support og en refreshrate på op til 165 Hz. Ud fra et æstetisk synspunkt foretrækker vi designet på Asus RoG Swift PG279Q. Kabinettet er klassisk, og det omfatter en fysisk ramme. Indstillingsknapperne er de mest brugervenlige i branchen.

Men billederne fremstår naturlige, navnlig i gengivelsen af hvid. Det kunne vi ikke helt opnå med indstillingerne på Acer Predator XB271HU. Det er i alle henseender en fremragende skærm, og den er lige en anelse bedre end de fleste andre.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S