Test: Asus RoG Swift PG279Q

Når det gælder de fineste gamingskærme, har Asus en fornem historie. Den oprindelige Swift var den første 1440p G-Sync-skærm med en responstid på 1 ms og en refreshrate på 144 Hz. Lever efterfølgeren, Asus RoG Swift PG279Q, op til navnet?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kort at melde: ja. Den første Swifts eneste svaghed var dens TN-skærms svage farver, og det gjorde, at Acer XB270HU med sin ips-skærm kunne indtage tronen. Med Asus RoG Swift PG279Q på banen konkurrerer Acer og Asus igen, og det er en næsten umulig kamp.

Begge skærme er utrolige med deres 1440p-opløsning, den altafgørende ips-teknologi, Nvidia G-Sync-support og en refreshrate på op til 165 Hz. Ud fra et æstetisk synspunkt foretrækker vi designet på Asus RoG Swift PG279Q. Kabinettet er klassisk, og det omfatter en fysisk ramme. Indstillingsknapperne er de mest brugervenlige i branchen.

Men billederne fremstår naturlige, navnlig i gengivelsen af hvid. Det kunne vi ikke helt opnå med indstillingerne på Acer Predator XB271HU. Det er i alle henseender en fremragende skærm, og den er lige en anelse bedre end de fleste andre.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos