Test: Asus RoG Swift PG279Q

Når det gælder de fineste gamingskærme, har Asus en fornem historie. Den oprindelige Swift var den første 1440p G-Sync-skærm med en responstid på 1 ms og en refreshrate på 144 Hz. Lever efterfølgeren, Asus RoG Swift PG279Q, op til navnet?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kort at melde: ja. Den første Swifts eneste svaghed var dens TN-skærms svage farver, og det gjorde, at Acer XB270HU med sin ips-skærm kunne indtage tronen. Med Asus RoG Swift PG279Q på banen konkurrerer Acer og Asus igen, og det er en næsten umulig kamp.

Begge skærme er utrolige med deres 1440p-opløsning, den altafgørende ips-teknologi, Nvidia G-Sync-support og en refreshrate på op til 165 Hz. Ud fra et æstetisk synspunkt foretrækker vi designet på Asus RoG Swift PG279Q. Kabinettet er klassisk, og det omfatter en fysisk ramme. Indstillingsknapperne er de mest brugervenlige i branchen.

Men billederne fremstår naturlige, navnlig i gengivelsen af hvid. Det kunne vi ikke helt opnå med indstillingerne på Acer Predator XB271HU. Det er i alle henseender en fremragende skærm, og den er lige en anelse bedre end de fleste andre.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo