Test: Asus RoG Swift PG279Q

Når det gælder de fineste gamingskærme, har Asus en fornem historie. Den oprindelige Swift var den første 1440p G-Sync-skærm med en responstid på 1 ms og en refreshrate på 144 Hz. Lever efterfølgeren, Asus RoG Swift PG279Q, op til navnet?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kort at melde: ja. Den første Swifts eneste svaghed var dens TN-skærms svage farver, og det gjorde, at Acer XB270HU med sin ips-skærm kunne indtage tronen. Med Asus RoG Swift PG279Q på banen konkurrerer Acer og Asus igen, og det er en næsten umulig kamp.

Begge skærme er utrolige med deres 1440p-opløsning, den altafgørende ips-teknologi, Nvidia G-Sync-support og en refreshrate på op til 165 Hz. Ud fra et æstetisk synspunkt foretrækker vi designet på Asus RoG Swift PG279Q. Kabinettet er klassisk, og det omfatter en fysisk ramme. Indstillingsknapperne er de mest brugervenlige i branchen.

Men billederne fremstår naturlige, navnlig i gengivelsen af hvid. Det kunne vi ikke helt opnå med indstillingerne på Acer Predator XB271HU. Det er i alle henseender en fremragende skærm, og den er lige en anelse bedre end de fleste andre.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Viborg

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec