Test: Kæmpe bærbar med det hele

Den store skærm og fine ydelse er perfekt – bortset fra at Dell Inspiron 17 5000 så ikke er særlig mobil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

 

Med en 17,3”-skærm og en kampvægt på 2,83 kilo er denne Dell-pc testens suverænt største og tungeste, hvilket ikke ligefrem er et salgsargument, hvis du foretrækker at trække den bærbare med på studiet og rundt mellem forelæsninger.

Men ved nogle studier er kæmpeskærmen selvfølgelig en fordel – til grafik, video, arkitekttegninger osv. Og den store skærm kombineret med det fine tastatur gør, at Inspiron 17 nærmest føles som at sidde med en stationær computer og en stor pc-monitor.

Dell Inspiron 17 5000 Overfladen er af nubret, hård plast, hvilket gør den skridsikker og mindre udsat for spor af fedtefingre og for ridser.

Skærmen, der præsterer full HD-opløsning, er en fornøjelse at arbejde med, se film på og lignende. Og bare det at have så meget plads i høj opløsning føles som ren luksus, efter at have testet en række bærbare med langt mindre skærme. Du får også et godt Radeon-grafikkort, dvd-drev og en fin ydelse med i prisen. Du kan uden problemer nappe et grafiktungt spil. Men gør det ikke under en forelæsning, for så vil du blive afsløret af den ret hørbare blæser, som går i gang når du presser ydelsen.

Tastaturet er naturligvis fuld størrelse, og der er masser af plads rundt om det. Derfor undrer det os, at tasterne er så små. De er mindre end på HP’s Chromebook. Så selvom de opleves fine i vandring og fingerspidserne, så kræver de nogen tilvænning at bruge. Det er en klar fejl i vores optik og hænger slet ikke sammen med det ellers gennemførte og underspillede flotte design, som Inspiron 17 har.

Dell Inspiron 17 5000 Trods store dimensioner har Dell formået at lave et design, der ser enkelt og lækkert ud. Ret usædvanligt er der dvd-drev.

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Indenrigs- og Sundhedsministeriet

IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S