Test: Kæmpe bærbar med det hele

Den store skærm og fine ydelse er perfekt – bortset fra at Dell Inspiron 17 5000 så ikke er særlig mobil.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

 

Med en 17,3”-skærm og en kampvægt på 2,83 kilo er denne Dell-pc testens suverænt største og tungeste, hvilket ikke ligefrem er et salgsargument, hvis du foretrækker at trække den bærbare med på studiet og rundt mellem forelæsninger.

Men ved nogle studier er kæmpeskærmen selvfølgelig en fordel – til grafik, video, arkitekttegninger osv. Og den store skærm kombineret med det fine tastatur gør, at Inspiron 17 nærmest føles som at sidde med en stationær computer og en stor pc-monitor.

Dell Inspiron 17 5000 Overfladen er af nubret, hård plast, hvilket gør den skridsikker og mindre udsat for spor af fedtefingre og for ridser.

Skærmen, der præsterer full HD-opløsning, er en fornøjelse at arbejde med, se film på og lignende. Og bare det at have så meget plads i høj opløsning føles som ren luksus, efter at have testet en række bærbare med langt mindre skærme. Du får også et godt Radeon-grafikkort, dvd-drev og en fin ydelse med i prisen. Du kan uden problemer nappe et grafiktungt spil. Men gør det ikke under en forelæsning, for så vil du blive afsløret af den ret hørbare blæser, som går i gang når du presser ydelsen.

Tastaturet er naturligvis fuld størrelse, og der er masser af plads rundt om det. Derfor undrer det os, at tasterne er så små. De er mindre end på HP’s Chromebook. Så selvom de opleves fine i vandring og fingerspidserne, så kræver de nogen tilvænning at bruge. Det er en klar fejl i vores optik og hænger slet ikke sammen med det ellers gennemførte og underspillede flotte design, som Inspiron 17 har.

Dell Inspiron 17 5000 Trods store dimensioner har Dell formået at lave et design, der ser enkelt og lækkert ud. Ret usædvanligt er der dvd-drev.
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S