Legendarisk pladespiller kan igen købes fra næste måned - her er prisen

Den genfødte Technics SL-1200 er på markedet i oktober, og den danske pris er nu annonceret.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vinylmarkedet boomer, og det betyder at gammelt grej, som ellers forlængst var lagt på hylden, bliver relevant igen. 

Technics SL-1200 er kendt som en af de bedste pladespillere, der nogensinde er produceret. Den blev solgt i læssevis i 70'erne. Det var ikke mindst den unikke direct drive-motor, der gjorde den eftertragtet. Ikke bare blandt DJs, som især tog den senere SL-1210'eren til sig, men også blandt hifi-nørder, som satte pris på den bælteløse mekanik, der gav stor stabilitet og et lavt niveau af støj.

Forbedret motor

Sidste år annoncerede Panasonics, som står bag Technics-brandet, at de var i gang med at genoplive den gamle klassiker. Ikke i en hundrede procent en-til-en-udgave, men i en forbedret udgave, der har ny motor, uden de ulemper, der knyttede sig til den gamle. Især det der kaldes "cogging", har man arbejdet med at undgå. Små vibrationer og udsving i hastigheder, som forringer lyden. Dette problem har man simpelthen overvundet ved hjælp af en kerneløs direct drive.motor, suppleret af super-præcise sensorer, der sammen med en mikroprocessor hindrer udsving i rotationen. 

Technics SL-1200G består af en plinth i tre-lags konstruktion og pladetallerkenen er af kombineret messing og stål med en kraftig gummimåtte på toppen for høj stabilitet i omdrejninger men også for optimal modvirkning af vibrationer.

Tonearmen er konstrueret i et let magnesiummateriale som via koldstrækning skal opnå en høj dæmpeeffekt. Armen er monteret via Technics' vanlige gyroleje med et centralt krydspunkt båret på højpræcisionslejer. 

Pladespillerens vægt er 18 kilo, så du skal ikke frygte at nålen hopper, hvis du tramper for voldsomt i stuen.

Datatid TechLife fik lov at lytte på Technics Sl-1200G på årets IFA-messe. Den lyder unægteligt godt. Der er bare en lille hage ...

Koster kassen

Tidligere på året kom en limited edition-udgave, Sl-1200GAE, begrænset til kun 1200 eksemplarer. Nu kommer så en mere bredt tilgængelig version. Den rammer butikkerne i oktober, og du skal have den store pengepung op af lommen, hvis du vil have den hjem på hifi-hylden. Den danske pris står nemlig til 29.999 kroner. 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect