Legendarisk pladespiller kan igen købes fra næste måned - her er prisen

Den genfødte Technics SL-1200 er på markedet i oktober, og den danske pris er nu annonceret.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vinylmarkedet boomer, og det betyder at gammelt grej, som ellers forlængst var lagt på hylden, bliver relevant igen. 

Technics SL-1200 er kendt som en af de bedste pladespillere, der nogensinde er produceret. Den blev solgt i læssevis i 70'erne. Det var ikke mindst den unikke direct drive-motor, der gjorde den eftertragtet. Ikke bare blandt DJs, som især tog den senere SL-1210'eren til sig, men også blandt hifi-nørder, som satte pris på den bælteløse mekanik, der gav stor stabilitet og et lavt niveau af støj.

Forbedret motor

Sidste år annoncerede Panasonics, som står bag Technics-brandet, at de var i gang med at genoplive den gamle klassiker. Ikke i en hundrede procent en-til-en-udgave, men i en forbedret udgave, der har ny motor, uden de ulemper, der knyttede sig til den gamle. Især det der kaldes "cogging", har man arbejdet med at undgå. Små vibrationer og udsving i hastigheder, som forringer lyden. Dette problem har man simpelthen overvundet ved hjælp af en kerneløs direct drive.motor, suppleret af super-præcise sensorer, der sammen med en mikroprocessor hindrer udsving i rotationen. 

Technics SL-1200G består af en plinth i tre-lags konstruktion og pladetallerkenen er af kombineret messing og stål med en kraftig gummimåtte på toppen for høj stabilitet i omdrejninger men også for optimal modvirkning af vibrationer.

Tonearmen er konstrueret i et let magnesiummateriale som via koldstrækning skal opnå en høj dæmpeeffekt. Armen er monteret via Technics' vanlige gyroleje med et centralt krydspunkt båret på højpræcisionslejer. 

Pladespillerens vægt er 18 kilo, så du skal ikke frygte at nålen hopper, hvis du tramper for voldsomt i stuen.

Datatid TechLife fik lov at lytte på Technics Sl-1200G på årets IFA-messe. Den lyder unægteligt godt. Der er bare en lille hage ...

Koster kassen

Tidligere på året kom en limited edition-udgave, Sl-1200GAE, begrænset til kun 1200 eksemplarer. Nu kommer så en mere bredt tilgængelig version. Den rammer butikkerne i oktober, og du skal have den store pengepung op af lommen, hvis du vil have den hjem på hifi-hylden. Den danske pris står nemlig til 29.999 kroner. 

Læses lige nu

    Annonce

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,