Test: Philips BDM3490UC

Vi sætter stor pris på Philips’ skærme, lige fra producentens kostbare ultrabrede skærm til 4K-giganten på 40 tommer. Men når man stiller den buede 21:9-skærm, Philips BDM3490UC, op mod Acer-skærmen, kan der kun være tale om én vinder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Umiddelbart ser der ikke ud til at være stor forskel. De rummer begge ips-skærme og er bygget med en bue, der er beskeden nok til ikke at lade forvrængede refleksioner forstyrre skærmbilledet.

Men den ekstra refresh hos Acer giver en føring, og skærmen har også et smartere design. Philips’ lille joystickagtige styring var glimrende, hvis den var mere intuitiv. Men der sker intet, når man trykker på den, og et svip til højre er en bekræftelsesgestus.

Vi bemærkede også lidt inputforsinkelse. Den vil næppe have stor indflydelse på oplevelsen, men når man tester side om side, kan man se en lille forsinkelse. Som Acer-skærmen er Philips’ ips-skærm ikke helt suveræn i sorte felter, men farver og kontrast er fremragende. Vi kunne dog i siderne se lidt ips-bleed, der genererede variationer i skærmens yderste hjørner. Hvis Philips-skærmen var markant billigere end konkurrenten fra Acer, ville vi anbefale den som en god ultrabred skærm, men som landet ligger, gør prisen, at den taber til Acer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS