Test: Philips BDM3490UC

Vi sætter stor pris på Philips’ skærme, lige fra producentens kostbare ultrabrede skærm til 4K-giganten på 40 tommer. Men når man stiller den buede 21:9-skærm, Philips BDM3490UC, op mod Acer-skærmen, kan der kun være tale om én vinder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Umiddelbart ser der ikke ud til at være stor forskel. De rummer begge ips-skærme og er bygget med en bue, der er beskeden nok til ikke at lade forvrængede refleksioner forstyrre skærmbilledet.

Men den ekstra refresh hos Acer giver en føring, og skærmen har også et smartere design. Philips’ lille joystickagtige styring var glimrende, hvis den var mere intuitiv. Men der sker intet, når man trykker på den, og et svip til højre er en bekræftelsesgestus.

Vi bemærkede også lidt inputforsinkelse. Den vil næppe have stor indflydelse på oplevelsen, men når man tester side om side, kan man se en lille forsinkelse. Som Acer-skærmen er Philips’ ips-skærm ikke helt suveræn i sorte felter, men farver og kontrast er fremragende. Vi kunne dog i siderne se lidt ips-bleed, der genererede variationer i skærmens yderste hjørner. Hvis Philips-skærmen var markant billigere end konkurrenten fra Acer, ville vi anbefale den som en god ultrabred skærm, men som landet ligger, gør prisen, at den taber til Acer.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S