Test: AOC C3583FQ

Denne AOC-skærms specifikationer virkede lovende for dens gaming-potentiale, for den lover en høj refreshrate, Freesync-support, mindre krævende 21:9-opløsning og en mere veldefineret kurve. Men enheden er hjemsøgt af spøgelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

AOC C3583FQ kom tidligere på året til Europa. Det er den første 160 Hz 21:9-skærm, vi har fået lov at lege med. Det burde være et solidt kryds i plus-spalten, men der er et problem med denne AOC-monitors VA-skærm. Det overskygger en stor del af den goodwill, som specifikationerne har opbygget.

Problemet er ghosting eller efterslæb på dansk. Der er på skrivebordet en tydelig farveklat, når man flytter rundt på vinduer. Under spil danner den utydelige klat et indtryk, der minder om den vaselineeffekt man kan se, når man streamer et spil.

Vi kunne have båret over med den relativt beskedne opløsning på 2560 x 1080. Den stiller ikke så store krav til gpu’en og ser stadig glimrende ud i spillet. Også selvom desktop-oplevelsen lider under komprimeringen i højden. Det samme gælder for den større pixelafstand, der skyldes, at opløsningen er strakt tværs over en hel 35”-skærm. Men når man betænker, hvad skærmen koster, og hvor slemt ghosting-effekten påvirkede vores gamingoplevelse med denne skærm, kan vi ikke give den Alt om DATAs anbefaling.

 

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura