Test: AOC C3583FQ

Denne AOC-skærms specifikationer virkede lovende for dens gaming-potentiale, for den lover en høj refreshrate, Freesync-support, mindre krævende 21:9-opløsning og en mere veldefineret kurve. Men enheden er hjemsøgt af spøgelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

AOC C3583FQ kom tidligere på året til Europa. Det er den første 160 Hz 21:9-skærm, vi har fået lov at lege med. Det burde være et solidt kryds i plus-spalten, men der er et problem med denne AOC-monitors VA-skærm. Det overskygger en stor del af den goodwill, som specifikationerne har opbygget.

Problemet er ghosting eller efterslæb på dansk. Der er på skrivebordet en tydelig farveklat, når man flytter rundt på vinduer. Under spil danner den utydelige klat et indtryk, der minder om den vaselineeffekt man kan se, når man streamer et spil.

Vi kunne have båret over med den relativt beskedne opløsning på 2560 x 1080. Den stiller ikke så store krav til gpu’en og ser stadig glimrende ud i spillet. Også selvom desktop-oplevelsen lider under komprimeringen i højden. Det samme gælder for den større pixelafstand, der skyldes, at opløsningen er strakt tværs over en hel 35”-skærm. Men når man betænker, hvad skærmen koster, og hvor slemt ghosting-effekten påvirkede vores gamingoplevelse med denne skærm, kan vi ikke give den Alt om DATAs anbefaling.

 

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems