Test: AOC C3583FQ

Denne AOC-skærms specifikationer virkede lovende for dens gaming-potentiale, for den lover en høj refreshrate, Freesync-support, mindre krævende 21:9-opløsning og en mere veldefineret kurve. Men enheden er hjemsøgt af spøgelser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

AOC C3583FQ kom tidligere på året til Europa. Det er den første 160 Hz 21:9-skærm, vi har fået lov at lege med. Det burde være et solidt kryds i plus-spalten, men der er et problem med denne AOC-monitors VA-skærm. Det overskygger en stor del af den goodwill, som specifikationerne har opbygget.

Problemet er ghosting eller efterslæb på dansk. Der er på skrivebordet en tydelig farveklat, når man flytter rundt på vinduer. Under spil danner den utydelige klat et indtryk, der minder om den vaselineeffekt man kan se, når man streamer et spil.

Vi kunne have båret over med den relativt beskedne opløsning på 2560 x 1080. Den stiller ikke så store krav til gpu’en og ser stadig glimrende ud i spillet. Også selvom desktop-oplevelsen lider under komprimeringen i højden. Det samme gælder for den større pixelafstand, der skyldes, at opløsningen er strakt tværs over en hel 35”-skærm. Men når man betænker, hvad skærmen koster, og hvor slemt ghosting-effekten påvirkede vores gamingoplevelse med denne skærm, kan vi ikke give den Alt om DATAs anbefaling.

 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job