Test: Asus VX239H-W

Det bedste ved de seneste fremskridt inden for skærmteknologi er, at bedre og bedre teknologi bliver dryppet ned på enheder som Asus VX239H-W, der er til at komme i nærheden af. Nu kan man få relativt store ips-skærme til meget fornuftige priser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asus VX239H-W er således ikke nogen nyhed. Den er et par år gammel. Det betyder dog, at man nu kan købe den og dens 1080p 23”-ips-skærm uden at sprænge banken. Og med den farvegengivelse og de kontrast-niveauer, man får med en VX239H, knuser den alle TN-versionerne.

Naturligvis er der kompromiser i denne lave ende af markedet. Det er ikke den klareste skærm i gaming-verdenen. Den har kun tilt-justering. Og de klodsede touchknapper er ikke særlig fikst udformet. Men der er et par MHL- og HDMI-stik bagpå. Den har en tynd ramme. Og dens ips-skærm leverer vældig god gaming-grafik.

Hvis man skal spare, kunne man satse på en 27”-TN -monitor og få en større 1080p-oplevelse, men dermed følger også denne aldrende skærmteknologis udvaskede farver. Det er et godt bytte at ofre en smule størrelse og til gengæld få en bedre billedkvalitet og en mere avanceret skærm.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS