Ny bærbar blokerer nysgerrige blikke

Er du træt af, at folk kigger dig over skulderen? HP har skabt en bærbar med skærmfilter, så andre ikke kan aflure hvad du laver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nu løfter HP sløret for verdens første bærbar med skærmfilter. HP Sure View er en ny valgmulighed til HP EliteBook 1040 og HP EliteBook 840. Med blot et enkelt tryk på en knap kan beskytte sig imod visuel hacking.

"Flere og flere arbejder udenfor kontorets fire vægge, f.eks. i toget og andre offentlige steder. Det gør os sårbare overfor visuel hacking, hvor hackere samler oplysninger ved at lure på ens skærm”, siger Benoit Bonnafy, Vice President for Business Personal Systems EMEA hos HP Inc., og fortsætter:

HP Sure View er udviklet med 3M-teknologien til beskyttelse af personlige oplysninger. Det betyder, at du ikke behøver have ekstra tilbehør med dig for at beskytte dine følsomme data og oplysninger. Du skal blot trykke på tasten F2 for øjeblikkeligt at sætte pc'en i privatlivstilstand.

Dermed reduceres op til 95 % af det synlige lys, når man ser på skærmen fra siden. Det gør det vanskeligt for andre at se oplysningerne på skærmen.

Få er opmærksomme på visuel hacking

Der er mange, der dagligt bevæger sig fra a til b med deres PC under armen, som ikke tænker over risikoen for visuel hacking. Det kan blive dyre lærepenge, hvis man ikke er opmærksom, når man bruger sin PC i offentlige rum.

"Der er mange trusler imod ens datasikkerhed. Men heldigvis bliver flere og flere, både virksomheder og organisationer, opmærksomme på visuel hacking” siger Makoto Ishii, Vice President og General Manager for Display Materials and Systems Division hos 3M, og fortsætter:

"HP Sure View er udviklet på baggrund af mere end 20-års erfaring inden for 3M's optiske filmteknologi. Filteret bidrager med at beskytte følsomme oplysninger for alle, der arbejder i åbne arbejdsmiljøer og for mobile medarbejdere i det hele taget."

Visuel hacking er en reel trussel mod virksomhedens følsomme data. “Global Visual Hacking Experiment", en undersøgelse, som for nylig blev gennemført af The Ponemon Institute og sponsoreret af 3M, viste, at det i 9 ud af 10 tilfælde lykkes at indsamle følsomme forretningsoplysninger udelukkende ved visuel hacking. Næsten 4 private oplysninger blev hacket visuelt ved hvert forsøg.

Visuel hacking kan også have indflydelse på medarbejdernes produktivitet. Næsten 60 % af alle medarbejderne i undersøgelsen udfører deres arbejde uden for kontorets fire vægge. De frygter at andre kigger med på skærmen. Dette kan distrahere og nedsætte produktiviteten. I en undersøgelse, som også er gennemført af Ponemon Institute og sponsoreret af 3M, fandt man ud af, at medarbejdere, der bruger en visuel løsning til beskyttelse af personlige oplysninger, kan være dobbelt så produktive, når de arbejder i nærheden af andre.

HP Sure View hjælper brugerne med at arbejde mere trygt i offentlige rum, uden at de behøver frygte, at data på deres skærme afsløres for andre. Når denne teknologi integreres direkte i enheden, kan den hjælpe virksomhederne med at overholde de lovgivningsmæssige krav, som især virksomheder i sundhedsvæsenet samt den offentlige og økonomiske sektor er underlagt.

HP Sure View til HP EliteBook 840 er tilgængelig på det danske marked nu. Den vejledende pris er 11.000 kroner. HP Sure View til EliteBook 1040 vil være tilgængelig fra oktober.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura