Spejlløst kamera med 6K

Panasonic Lumix GH5 er det første kamera med 6K-funktion .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Photokina - verdens største fotomesse - er i fuld gang. Det betyder, at det vrimler frem med spændende kamera-nyheder. Blandt dem er blandt andet det nye Panasonic Lumix GH5. Det byder som det første kamera på en 6K-funktion.

Det er en fortsættelse af 4K-fotofunktionen, som man kender fra forgængeren GH4. Her var det muligt at tage et 8 MP billede ud af en 4K-video. I GH5 kan du udvælge et 18 megapixel-stillbillede fra en 4K-video. Det er omkring ni gange højere i opløsning end Full HD.

Derudover kan du også udvælge en 8 megapixel, svarende til "4K Photo" fra en film på 60 fps. Med andre ord behøver du ikke afbryde optagelserne for at fange et øjeblik, men kan trække det ud fra videofilen efterfølgende i ro og mag.

Panasonic Lumix GH5 kommer i 2017

Meget mere får vi ikke at vide om Panasonic Lumix GH5 på nuværende tidspunkt. Kameraet kommer på markedet i første halvdel af 2017.  Det bliver lige nu fremvist på Photokina 2016 sammen med den nye Leica DG Vario-Elmarit F2.8-4.0 objektiv-serie.

 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect