Spejlløst kamera med 6K

Panasonic Lumix GH5 er det første kamera med 6K-funktion .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Photokina - verdens største fotomesse - er i fuld gang. Det betyder, at det vrimler frem med spændende kamera-nyheder. Blandt dem er blandt andet det nye Panasonic Lumix GH5. Det byder som det første kamera på en 6K-funktion.

Det er en fortsættelse af 4K-fotofunktionen, som man kender fra forgængeren GH4. Her var det muligt at tage et 8 MP billede ud af en 4K-video. I GH5 kan du udvælge et 18 megapixel-stillbillede fra en 4K-video. Det er omkring ni gange højere i opløsning end Full HD.

Derudover kan du også udvælge en 8 megapixel, svarende til "4K Photo" fra en film på 60 fps. Med andre ord behøver du ikke afbryde optagelserne for at fange et øjeblik, men kan trække det ud fra videofilen efterfølgende i ro og mag.

Panasonic Lumix GH5 kommer i 2017

Meget mere får vi ikke at vide om Panasonic Lumix GH5 på nuværende tidspunkt. Kameraet kommer på markedet i første halvdel af 2017.  Det bliver lige nu fremvist på Photokina 2016 sammen med den nye Leica DG Vario-Elmarit F2.8-4.0 objektiv-serie.

 

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S