Spejlløst kamera med 6K

Panasonic Lumix GH5 er det første kamera med 6K-funktion .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Photokina - verdens største fotomesse - er i fuld gang. Det betyder, at det vrimler frem med spændende kamera-nyheder. Blandt dem er blandt andet det nye Panasonic Lumix GH5. Det byder som det første kamera på en 6K-funktion.

Det er en fortsættelse af 4K-fotofunktionen, som man kender fra forgængeren GH4. Her var det muligt at tage et 8 MP billede ud af en 4K-video. I GH5 kan du udvælge et 18 megapixel-stillbillede fra en 4K-video. Det er omkring ni gange højere i opløsning end Full HD.

Derudover kan du også udvælge en 8 megapixel, svarende til "4K Photo" fra en film på 60 fps. Med andre ord behøver du ikke afbryde optagelserne for at fange et øjeblik, men kan trække det ud fra videofilen efterfølgende i ro og mag.

Panasonic Lumix GH5 kommer i 2017

Meget mere får vi ikke at vide om Panasonic Lumix GH5 på nuværende tidspunkt. Kameraet kommer på markedet i første halvdel af 2017.  Det bliver lige nu fremvist på Photokina 2016 sammen med den nye Leica DG Vario-Elmarit F2.8-4.0 objektiv-serie.

 

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura