Spejlløst kamera med 6K

Panasonic Lumix GH5 er det første kamera med 6K-funktion .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Photokina - verdens største fotomesse - er i fuld gang. Det betyder, at det vrimler frem med spændende kamera-nyheder. Blandt dem er blandt andet det nye Panasonic Lumix GH5. Det byder som det første kamera på en 6K-funktion.

Det er en fortsættelse af 4K-fotofunktionen, som man kender fra forgængeren GH4. Her var det muligt at tage et 8 MP billede ud af en 4K-video. I GH5 kan du udvælge et 18 megapixel-stillbillede fra en 4K-video. Det er omkring ni gange højere i opløsning end Full HD.

Derudover kan du også udvælge en 8 megapixel, svarende til "4K Photo" fra en film på 60 fps. Med andre ord behøver du ikke afbryde optagelserne for at fange et øjeblik, men kan trække det ud fra videofilen efterfølgende i ro og mag.

Panasonic Lumix GH5 kommer i 2017

Meget mere får vi ikke at vide om Panasonic Lumix GH5 på nuværende tidspunkt. Kameraet kommer på markedet i første halvdel af 2017.  Det bliver lige nu fremvist på Photokina 2016 sammen med den nye Leica DG Vario-Elmarit F2.8-4.0 objektiv-serie.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS