Lav førsteklasses lydoptagelser med mobilen

Raspberry er en mobil mikrofon fra Blue, som er lige til at plugge i din iPhone eller computer. Producenten lover lyd på højde med professionelle studiemikrofoner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Blue har en lang historie bag sig som mikrofonproducent. Sortimentet rummer både professionelle mikrofoner til musikstudier og USB-mikrofoner til hjemmebrugeren.

Den nye Raspberry kombinerer det bedste fra begge verdener. Her er tale om en mobil USB-mikrofon, der skal være i stand til at levere lydkvaliteten fra de professionelle mikrofoner i et kompakt format, der er nemt at have med på farten.

Raspberry er således oplagt til podcasts, on-location interviews, live-streaming, voice-overs, lyd til YouTube og musik, som optages forskellige steder.

Optimeret til optagelser på farten

Raspberry benytter virksomhedens patentsikrede mikrofonteknologi kombineret med et helt nyt, indbygget, akustisk design. Den alsidige kondensatorkapsel er skabt til at optage god lyd, hvad enten man sidder helt tæt på mikrofonen eller har den stående på et bord foran sig. Man behøver derfor ikke bekymre sig om mikrofonens placering.

Mikrofonen har desuden Internal Acoustic Diffuser (IAD). En ny teknologi, der efterligner akustikbehandlingen i professionelle lydstudier og på store koncertsteder. Udefrakommende støj og refleksioner minimeres, mens der fokuseres på stemmen eller instrumentet. Et integreret stativ mindsker kontakten med underlaget og isolerer mikrofonen fra vibrationer og lyde, som kan ødelægge ens indspilninger. Selvom man har man behov for at stille op mange forskellige steder, skal lydkvaliteten derfor altid være af nogenlunde samme kvalitet. 

Nem tilslutning

Raspberry er kompatibel med enhver indspilnings-app og har plug-and-play til iPhone, iPad, Mac og PC. Indbygget volumenkontrol giver ubesværet monitorering, og der er sensitiv mikrofonforstærkning samt mute-knap.

Mikrofonen kommer med et blødt ruskinds-etui, som beskytter den under transport. Når mikrofonen og stativet klappes sammen, giver det ekstra beskyttelse.

Raspberry kan købes fra november hos udvalgte forhandlere som Elgiganten og Komplet. Den vejledende pris er 1.499 kroner.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S