Lav førsteklasses lydoptagelser med mobilen

Raspberry er en mobil mikrofon fra Blue, som er lige til at plugge i din iPhone eller computer. Producenten lover lyd på højde med professionelle studiemikrofoner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Blue har en lang historie bag sig som mikrofonproducent. Sortimentet rummer både professionelle mikrofoner til musikstudier og USB-mikrofoner til hjemmebrugeren.

Den nye Raspberry kombinerer det bedste fra begge verdener. Her er tale om en mobil USB-mikrofon, der skal være i stand til at levere lydkvaliteten fra de professionelle mikrofoner i et kompakt format, der er nemt at have med på farten.

Raspberry er således oplagt til podcasts, on-location interviews, live-streaming, voice-overs, lyd til YouTube og musik, som optages forskellige steder.

Optimeret til optagelser på farten

Raspberry benytter virksomhedens patentsikrede mikrofonteknologi kombineret med et helt nyt, indbygget, akustisk design. Den alsidige kondensatorkapsel er skabt til at optage god lyd, hvad enten man sidder helt tæt på mikrofonen eller har den stående på et bord foran sig. Man behøver derfor ikke bekymre sig om mikrofonens placering.

Mikrofonen har desuden Internal Acoustic Diffuser (IAD). En ny teknologi, der efterligner akustikbehandlingen i professionelle lydstudier og på store koncertsteder. Udefrakommende støj og refleksioner minimeres, mens der fokuseres på stemmen eller instrumentet. Et integreret stativ mindsker kontakten med underlaget og isolerer mikrofonen fra vibrationer og lyde, som kan ødelægge ens indspilninger. Selvom man har man behov for at stille op mange forskellige steder, skal lydkvaliteten derfor altid være af nogenlunde samme kvalitet. 

Nem tilslutning

Raspberry er kompatibel med enhver indspilnings-app og har plug-and-play til iPhone, iPad, Mac og PC. Indbygget volumenkontrol giver ubesværet monitorering, og der er sensitiv mikrofonforstærkning samt mute-knap.

Mikrofonen kommer med et blødt ruskinds-etui, som beskytter den under transport. Når mikrofonen og stativet klappes sammen, giver det ekstra beskyttelse.

Raspberry kan købes fra november hos udvalgte forhandlere som Elgiganten og Komplet. Den vejledende pris er 1.499 kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory