Lav førsteklasses lydoptagelser med mobilen

Raspberry er en mobil mikrofon fra Blue, som er lige til at plugge i din iPhone eller computer. Producenten lover lyd på højde med professionelle studiemikrofoner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Blue har en lang historie bag sig som mikrofonproducent. Sortimentet rummer både professionelle mikrofoner til musikstudier og USB-mikrofoner til hjemmebrugeren.

Den nye Raspberry kombinerer det bedste fra begge verdener. Her er tale om en mobil USB-mikrofon, der skal være i stand til at levere lydkvaliteten fra de professionelle mikrofoner i et kompakt format, der er nemt at have med på farten.

Raspberry er således oplagt til podcasts, on-location interviews, live-streaming, voice-overs, lyd til YouTube og musik, som optages forskellige steder.

Optimeret til optagelser på farten

Raspberry benytter virksomhedens patentsikrede mikrofonteknologi kombineret med et helt nyt, indbygget, akustisk design. Den alsidige kondensatorkapsel er skabt til at optage god lyd, hvad enten man sidder helt tæt på mikrofonen eller har den stående på et bord foran sig. Man behøver derfor ikke bekymre sig om mikrofonens placering.

Mikrofonen har desuden Internal Acoustic Diffuser (IAD). En ny teknologi, der efterligner akustikbehandlingen i professionelle lydstudier og på store koncertsteder. Udefrakommende støj og refleksioner minimeres, mens der fokuseres på stemmen eller instrumentet. Et integreret stativ mindsker kontakten med underlaget og isolerer mikrofonen fra vibrationer og lyde, som kan ødelægge ens indspilninger. Selvom man har man behov for at stille op mange forskellige steder, skal lydkvaliteten derfor altid være af nogenlunde samme kvalitet. 

Nem tilslutning

Raspberry er kompatibel med enhver indspilnings-app og har plug-and-play til iPhone, iPad, Mac og PC. Indbygget volumenkontrol giver ubesværet monitorering, og der er sensitiv mikrofonforstærkning samt mute-knap.

Mikrofonen kommer med et blødt ruskinds-etui, som beskytter den under transport. Når mikrofonen og stativet klappes sammen, giver det ekstra beskyttelse.

Raspberry kan købes fra november hos udvalgte forhandlere som Elgiganten og Komplet. Den vejledende pris er 1.499 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS