Test: Design i særklasse

Du får både vellyd og mange muligheder i Denon DRA-100.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

 

En lækker overflade og bundplade i aluminium står flot i kontrast op mod den sorte front og side. Fronten har kun en stor volumenknap, foruden afbryderknappen, og bagpå er alle tilslutninger gemt nogle centimeter ind i chassiset. Det er lidt bøvlet at tilslutte kabler, men det ser flot ud, når Denon DRA-100 står i en reol, at man ikke kan se stikkene og kan samle kablerne i en kabelstrømpe eller lignende. Fin detalje!

Efter få klik på fjernbetjeningen er alt oppe at køre efter forventning, og med det store display og ditto fjernbetjening kan du let scrolle rundt i menuerne, streame, spille internetradio og meget mere.

Denne del sammen med det flotte design gør Denon til en særdeles stuevenlig løsning, som alle kan lære at betjene.

Du kan streame Spotify og Apples AirPlay og har du en anden tjeneste end Spotify, kan du bare sende direkte via Bluetooth til Denon.

Lydmæssigt har DRA-100 ikke samme fylde som Bluesound, Project og endda den noget billigere Pioneer. Gengivelsen er meget glat og homogen, ligesom der er fint med detaljer. Men der mangler noget power og dynamik. Det er, som om effektdelen ikke har strøm til virkelig at sparke igennem. Her taler vi ikke om, at DRA-100 ikke kan spille højt, men at den mangler punch, alt det der gør musikken engagerende. Og det er lidt ærgerligt, nu alle de øvrige parametre i den grad kører for den smukt forarbejdede Denon.

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S