Test: Design i særklasse

Du får både vellyd og mange muligheder i Denon DRA-100.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

 

En lækker overflade og bundplade i aluminium står flot i kontrast op mod den sorte front og side. Fronten har kun en stor volumenknap, foruden afbryderknappen, og bagpå er alle tilslutninger gemt nogle centimeter ind i chassiset. Det er lidt bøvlet at tilslutte kabler, men det ser flot ud, når Denon DRA-100 står i en reol, at man ikke kan se stikkene og kan samle kablerne i en kabelstrømpe eller lignende. Fin detalje!

Efter få klik på fjernbetjeningen er alt oppe at køre efter forventning, og med det store display og ditto fjernbetjening kan du let scrolle rundt i menuerne, streame, spille internetradio og meget mere.

Denne del sammen med det flotte design gør Denon til en særdeles stuevenlig løsning, som alle kan lære at betjene.

Du kan streame Spotify og Apples AirPlay og har du en anden tjeneste end Spotify, kan du bare sende direkte via Bluetooth til Denon.

Lydmæssigt har DRA-100 ikke samme fylde som Bluesound, Project og endda den noget billigere Pioneer. Gengivelsen er meget glat og homogen, ligesom der er fint med detaljer. Men der mangler noget power og dynamik. Det er, som om effektdelen ikke har strøm til virkelig at sparke igennem. Her taler vi ikke om, at DRA-100 ikke kan spille højt, men at den mangler punch, alt det der gør musikken engagerende. Og det er lidt ærgerligt, nu alle de øvrige parametre i den grad kører for den smukt forarbejdede Denon.

Læses lige nu

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos