Test: Stiller skarpt før du opdager det

Autofokus-funktionen er ekstremt hurtig i det nye kamera Canon EOS 80D. Du får skarpe billeder i kassen næsten hver gang, også når du skal fange en pludseligt opstået situation.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er et kamera i den halvpebrede ende af prisskalaen, det nye EOS 80D fra Canon. Så forventningerne til kvaliteten er høje, når man står med kameraet mellem hænderne. Og ja, det viser sig at være ret fint bygget op med masser af funktionsknapper både bagpå og på toppen af huset, så du let kan indstille funktioner som ISO, skarphed osv. Det er et kamera, som kan en masse ting, så du skal lige have afprøvet det nogle gange, før funktionerne sidder i fingerspidserne. Så lang så godt, ikke noget at klage over, men heller ikke noget rigtig opsigtsvækkende.

Men så sker der noget uventet, da vi skal stille skarpt. Det går usædvanlig hurtigt – autofokussen er ekstrem kvik!

Selvom de fleste nyere DSLR-kameraer reagerer hurtigt, så er EOS 80D lige en klasse over. Du kan fange en løber, en fugl, fodboldspillere eller en motorcykel i hastig bevægelse, og i samme øjeblik du trykker blødt på udløserknappen, er billedet skarpt. Så i langt de fleste situationer har vi i testforløbet fået nærmest ultraskarpe fotos i kassen, billeder der ville have været uskarpe med mange andre kameraer - også mange af Canons andre kameraer for den sags skyld. Det betyder, at EOS 80D er perfekt, hvis du ofte skyder actionfyldte billeder. Da du også kan filme med kameraet (og LCD-skærmen kan vippes ud og vinkles), kan du også få skarpe skud, når der filmes i full HD-opløsning.

Canon EOS 80D De mange funktionsknapper i højre side gør det muligt at skyde kreative billeder uden at skulle flytte øjet fra søgeren.

Som det ofte er tilfældet med Canon, får du en følelse af sikkerhed, når du arbejder med EOS 80D. Alt fungerer, som man kan forvente. Hvis du er vant til digitale spejlreflekskameraer, lærer du trods de mange funktioner ret hurtigt kameraet at kende, og så er der den hurtige autofokus, som næsten aldrig svigter.

Nem indstilling på skærmen

Vi glæder os også over, hvor let det er at bruge den trykfølsomme skærm til at indstille kameraet, når der opstår situationer, der kræver særlige indstillinger. For eksempel vælger du hurtigt billedtype ved at trykke på det relevante felt på skærmen, så du er klar på få sekunder. At billedkvaliteten ikke overraskende følger godt med, er naturligvis også vigtigt. Der er god dybde og fine detaljer i billedet. Det er især gløden i farverne, der er med til at give optagelser et meget ærligt udtryk med høj stoflighed.

Det nye Canon er som nævnt ikke et billigt kamera. Med den 18-135 mm-zoom, vi testede, er prisen næsten 13.000 kroner. Men med det objektiv og de kvaliteter kameraet besidder, er du så også dækket godt ind kameramæssigt mange år frem.

Canon EOS 80D Skærmen kan vippes og vinkles efter behov – særlig praktisk, når du optager video.

 

Godt alternativ:

Nikon D7100

Her får du lidt højere opløsning end med Canon EOS 80D, men samme videooptagefunktion og lidt større zoomområde. Det er en lidt ældre model – til gengæld også til en lidt lavere pris, 10.995 kroner.

Nikon D7100

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS