Vær barista på mobilen

Et par tryk på din smartphone, så har du den perfekte kop kaffe, lige efter din egen smag. Siemens integrerer et nyt Home Connect-system i deres espressomaskiner, så du kan styre dem med mobilen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danskerne hører til et af de mest kaffedrikkende folkefærd i verden, og vores interesse for det sorte guld inddrages ofte i den hjemlige hygge. Udover at være kaffeentusiaster, vil danskerne også gerne være på forkant digitalt. Vi kan og vil styre mere og mere fra vores smartphones og tablets. I den forbindelse giver Siemens kaffeelskere mulighed for at kombinere forkærligheden for kaffe og det digitale gennem fuldautomatiske espressomaskiner. 

Siemens komplementerer denne vinter deres espressomaskine EQ.9 med nyheden Home Connect. Nu er det muligt at fjernstyre espressomaskinen via en app på smartphones og tablets. Udover at kunne styre maskinen fra hele hjemmet, så gør app'en din hverdag lettere ved at minde dig om, når mælken er ved at være tom, eller det er tid til rengøring. EQ.9 giver med sine mange funktioner, ejeren mulighed for at skabe sin foretrukne kop kaffe. Alt fra styrken af kaffen til mængden af mælk kan let indstilles med funktionen baristaMode. Når den optimale kombination er fundet, kan den gemmes i en personlig profil, og ved få tryk kan man få sin personlige kaffefavorit hver gang. EQ.9 s700 og s900 har desuden to separate beholdere, der kan rumme forskellige slags kaffebønner. Hvert rum har en keramisk kaffekværn, så varianterne aldrig blandes i formalingsprocessen.

Omhyggelig kaffebrygning

For at kunne agere hjemmebarista kræver det en maskine, der drager fordel af kaffebønnernes kvalitet gennem den perfekte sammensætning af formaling, tryk, vandtemperatur og brygning - noget som Siemens espressomaskiner ikke går på kompromis med. Alle espressomaskiner i EQ-serien prioriterer smagsoplevelsen. Det sker bl.a. gennem opvarmeren sensoFlow, som giver konstant og optimal vandtemperatur under hele brygningen. På den måde risikerer man ikke at brænde bønnerne eller brygge for koldt. Funktionen aromaDouble Shot sørger for en aromatisk kaffe uden bitter eftersmag, da den brygger i to omgange i stedet for at få to shot espresso fra en enkelt omgang formaling. Der er altså ingen genvej til perfekt kaffe, men EQ-serien giver alle mulighed for at få baristaoplevelsen ind i boligen

 

EQ.9 s900: Home Connect. Udover funktionerne fra EQ.9 er maskinen s900 udstyret med appen Home Connect, som gør det muligt at styre maskinen via smartphone eller tablet. CoffeeWorld har 18 nye kaffeopskrifter samt coffeePlaylist. Lad gæsterne vælge og tilpasse deres favorit ved få tryk, for derefter at kunne få kaffen serveret let og enkelt. Fås i butikkerne fra december. Vejl. udsalgspris 22.999,00 kr.

KMD A/S

AI Engineer

Nordjylland

BEC

QA coordinator

Region Sjælland

TD SYNNEX Denmark ApS

Business Development Manager Nordics - Circular IT Services

Uspecificeret arbejdssted

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job