Test: Trådløs højttaler til badet

Er du ikke typen, der synger i badet, så kan du overveje at tage din yndlingsmusik med derind istedet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Aquatunes er en højttaler, der kan monteres på brusestangen og spiller musik, selv når vandet fosser ned over den. Den vandtætte højttaler er skabt i et samarbejde mellem hvidevare-eksperten Grohe og lydeksperten Philips. Så man kan tillade sig at forvente høj kvalitet på begge felter. Det får man sådan set også.

Designet er skabt, så det matcher godt gedigent badeværelsesinteriør i både byggekvalitet og udseende – højttaleren ligner faktisk lidt et brusehoved – og den trådløse lydteknologi fungerer upåklageligt. Bluetooth-parring sker uden problemer, og du kan nemt styre lydstyrke og skifte nummer med de bløde gummiknapper på siden af højttaleren. Og det er jo sådan set ret essentielt, når mobilen ikke kan være med i badet. Den trådløse rækkevidde er ti meter.

Hårde odds for en højttaler

I de fleste tilfælde vil det være fint, men lidt mere snor havde været rart. En batterilevetid på otte timer er heller ikke overvældende. Men har du den lille opladerholder stående klar på badeværelsesbordet, er det let at sætte højttaleren til at lade natten over. Lydkvaliteten er ikke noget at råbe hurra for. Den lille højttaler leverer en ulden og indelukket lyd. Men det hjælper selvfølgelig heller ikke, at du står og lytter i husets vel nok værste rum, rent lydmæssigt.

En lille firkantet bruseniche med hårde fliser eller glasrude giver særdeles ringe vilkår for lyden. Det kan man fint leve med de ti minutter, man bruger i badet. Men spørgsmålet er, om man gider lytte videre på højttaleren, når man går ud. Især med tanke på, at man kan få en meget bedre trådløs højttaler – til samme pris eller billigere – der kan stå på badeværelsesbordet lige udenfor bruseren og giver dig lyd, du giver lytte på både udenfor og indenfor brusebadet. Selvom højttaleren som sådan lykkes med sin mission og tjener det formål, den er tiltænket upåklageligt, er det således svært at se, hvorfor man skulle købe den.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S