Test: Trådløs højttaler til badet

Er du ikke typen, der synger i badet, så kan du overveje at tage din yndlingsmusik med derind istedet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Aquatunes er en højttaler, der kan monteres på brusestangen og spiller musik, selv når vandet fosser ned over den. Den vandtætte højttaler er skabt i et samarbejde mellem hvidevare-eksperten Grohe og lydeksperten Philips. Så man kan tillade sig at forvente høj kvalitet på begge felter. Det får man sådan set også.

Designet er skabt, så det matcher godt gedigent badeværelsesinteriør i både byggekvalitet og udseende – højttaleren ligner faktisk lidt et brusehoved – og den trådløse lydteknologi fungerer upåklageligt. Bluetooth-parring sker uden problemer, og du kan nemt styre lydstyrke og skifte nummer med de bløde gummiknapper på siden af højttaleren. Og det er jo sådan set ret essentielt, når mobilen ikke kan være med i badet. Den trådløse rækkevidde er ti meter.

Hårde odds for en højttaler

I de fleste tilfælde vil det være fint, men lidt mere snor havde været rart. En batterilevetid på otte timer er heller ikke overvældende. Men har du den lille opladerholder stående klar på badeværelsesbordet, er det let at sætte højttaleren til at lade natten over. Lydkvaliteten er ikke noget at råbe hurra for. Den lille højttaler leverer en ulden og indelukket lyd. Men det hjælper selvfølgelig heller ikke, at du står og lytter i husets vel nok værste rum, rent lydmæssigt.

En lille firkantet bruseniche med hårde fliser eller glasrude giver særdeles ringe vilkår for lyden. Det kan man fint leve med de ti minutter, man bruger i badet. Men spørgsmålet er, om man gider lytte videre på højttaleren, når man går ud. Især med tanke på, at man kan få en meget bedre trådløs højttaler – til samme pris eller billigere – der kan stå på badeværelsesbordet lige udenfor bruseren og giver dig lyd, du giver lytte på både udenfor og indenfor brusebadet. Selvom højttaleren som sådan lykkes med sin mission og tjener det formål, den er tiltænket upåklageligt, er det således svært at se, hvorfor man skulle købe den.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S