Test: Lad vinylerne spinne uden ledning

Akai hiver grammofonen ind i den trådløse tidsalder med BT500, som kan kobles til hovedtelefoner og højttalere uden ledning. Den nydelige pladespiller har også flere andre tricks i ærmet ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du typen, der foretrækker din musik med knas og knitren og elsker at se de sorte vinylskiver spinne rundt på grammofonen, men samtidig elsker friheden ved trådløse hovedtele-foner og højttalere, så kunne Akai BT500 nok være noget for dig. Her får du nemlig en grammofon med indbygget Bluetooth og andre moderne features.

Nem og nydelig

I sit udseende er pladespilleren rimelig ordinær, men sådan set ganske nydelig. Lakeret valnødstræ og blankt aluminium giver den et tjekket retro-look, der vil smelte fint ind i de fleste hi-fi-systemer.
Byggekvaliteten er udmærket, uden på nogen måde at være imponerende. Armen giver ikke helt den kvalitetsfornemmelse, man kunne ønske.

Der er tale om en bæltedrevet model, så det kræver et par indledende manøvrer at montere drivremmen, men det foregår ret nemt, og når først det er gjort, skal det ikke gøres igen. Der er nemlig en drejeknap til at skifte tempo, så du slipper for at flytte remmen, hver gang du går fra 33 1/3 til 45 rpm.

En indbygget RIAA-forstærker sikrer desuden, at du slipper for at tilkoble en ekstern forstærker. Med det medfølgende phono-kabel kan du plugge pladespilleren i enhver forstærker eller direkte i et par aktive højttalere, hvis du vil – eventuelt et sæt Sonos eller andre Wi-Fi-opkoblede modeller. Så bliver BT500 en del afdit trådløse multirums-setup.

Akai BT500. Akai BT500 både analoge og digitale indgang på bagsiden.

Lyt uden ledning

BT500 fungerer dog også trådløst helt af sig selv. Den indbyggede Bluetooth-forbindelse gør det muligt at koble pladespilleren til dine trådløse højttalere eller hovedtelefoner. Tryk på den lille knap under pladespilleren, så kobler den sig på den nærmeste Bluetooth-enhed.

Der er grundlæggende noget, der ikke helt giver mening, når man vælger vinylmusikkens varme analoge lyd, og så sender den videre til sine højttalere eller lyttebøffer via en komprimeret digital forbindelse, men her på Alt om DATA er vi hverken hysteriske purister eller fordømmende hi-fi-fanatikere, så hvis dette set-up fungerer for dig, skal du ikke høre et ondt ord herfra.

Og det fungerer faktisk ganske glimrende på BT500. Lyden er helt udmærket via den trådløse forbindelse, og ved hjælp af et lille hjul er det muligt at regulere volumen, mens du lytter.  
Lige ved siden af volumenhjulet er der indgang til hovedtelefoner, så du også har mulighed for at tilslutte hørebøffer via kabel.  

Optag plader til pc’en

Skulle du have lyst til lagre din vinylmusik digitalt, så du kan lytte via computeren eller tage musikken med på farten, tillader BT500 også dette.
På bagsiden af pladespilleren finder man en USB-port. Sæt et USB-kabel imellem pladespilleren og computeren, så kan du optage musikken direkte ind på pc’en. Lyden optages i 16-bit og enten 44.1 kHz eller 48 kHz, hvilket ikke ligefrem er overvældende, men ganske tilstrækkeligt i de fleste tilfælde.

Akai BT500 Akai BT500 ligner en ganske traditionel pladespiller fra fronten.

Sejrer på alsigheden

Alsidigheden er således stor i BT500. Stort set uanset hvilket lyd-setup, du kører med derhjemme, kan pladespilleren nemt integreres.
Bluetooth er blot én af mulighederne og behøver ikke være den afgørende årsag til at vælge denne pladespiller. Uanset om du bruger den trådløse forbindelse eller ej, får du en ganske udmærket pladespiller med BT500.

Har du hverken tænkt dig at bruge Bluetooth, USB, den indbyggede RIAA-forstærker eller hovedtelefon-udgangen, så brug hellere pengene på en mere simpel model fra eksempelvis Pro-Ject, Rega eller en af andre producenter, som sender glimrende pladespillere ud i dette prisleje. Så får du mere vellyd og bedre byggekvalitet for pengene.

Akai BT500 har sin berettigelse i et moderne setup, hvor det digitale, analoge, trådløse og kablede skal spille sammen på nemmeste vis. Og her gør plade-spilleren det ganske fortræffeligt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune