Test: Billedet er fremragende

Ikke det smarteste tv, men Panasonic Viera TX-55CX800E leverer overbevisende billedkvalitet for de investerede kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonic har ry for billedmæssigt at være blandt de bedre producenter på markedet. Den positive opfattelse skyldes ikke mindst de fremragende plasma-tv'er, som desværre ikke findes længere. Men også med LED-teknologien og 4K-opløsning har Panasonic været godt med fremme på markedet, har vi ofte noteret i vores mange test. Og dette forholdsvis prisoverkommelige tv, Viera TX-55CX800E, skuffer ikke. Det har måske ikke den glød og dybde i billedet som det dyrere Sony, men i forhold til prisen er det fremragende. Der er en skøn naturlighed i billedet uanset, om du ser film, sport eller dokumentar. Denne evne til at levere et godt resultat fra mange forskellige kilder gør, at det er et tv, du er glad for hver dag.

Prøv tv’et med direkte udsendelser, en Blu-ray-film eller en fodboldkamp, og du vil opdage, at det hver gang leverer et godt og skarpt billede med fin farvedybde. En af hemme-lighederne bag det flotte billede er billedprocessoren og de gode præindstillinger. Her bør du vælge THX Cinema eller dagslysudgaven af samme – de to indstillinger sørger for, at billedet altid står flot. Det er evident, at Panasonics ingeniører virkelig har kælet for standardindstillingerne, der er blandt de bedste i testen. Vi foretrækker som sagt de to THX-indstillinger til alt fra film til sport, selvom de reelt er lavet til film. Der er tale om indstillinger, som oprindeligt er lavet til brug på professionelle computerskærme, og det ses altså tydeligt i billedet.

Panasonic Viera TX-55CX800E Den store og flotte metalfod giver solid støtte, når tv’et står på for eksempel et tv-bord.

Tykt kabinet og god lyd

Smart-tv-delen er lagt ind i en version af Firefox-styresystemet, som fungerer fint uden at være imponerende. Det kan til tider reagere lidt for langsomt og har ikke alle de funktioner, som du finder i for eksempel de Android-baserede tv’er – for eksempel fra Philips

Lydmæssigt er dette Panasonic-tv blandt de bedre i testen. Det skyldes ikke mindst, at der er gjort god plads til fine højttalere i det forholdsvis tykke kabinet. Panasonic Viera TX-55CX800E er på ingen måde et imponerende tyndt tv, og en tynd model som testens Sony ser helt klart bedre ud, når det hænger på en væg.

Der er dog ingen tvivl om, at Panasonic er godt og solidt bygget, og vægten på 24 kilo understøtter da også den antagelse.

Fjernbetjeningen er en lidt billig type, som gør hvad den skal – hverken mere eller mindre.

Heldigvis medfølger der en ekstra mini-fjernbetjening, hvor du let kan styre smart-tv-funktionerne på en touchpad.

Panasonics bud på et godt hverdags-tv er ikke det nyeste på markedet, og det mærker du især i smart-tv-delen. Men billedmæssigt er det blandt de bedste i denne test, og derfor skal det have en klar anbefaling herfra.

Panasonic Viera TX-55CX800E Den forholdsvis tynde ramme i metal skaber et flot look. Tv’et er dog et af de tykkeste i denne test.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS