Test: Verbatim Bluetooth Mobile Speaker

Bærbare Bluetooth-højttalere er stadig i høj kurs ude i butikkerne og hos køberne, og Verbatim Bluetooth Mobile Speaker prøver med aluminiumsdesign at ramme det lidt billigere segment men dog med et eksklusivt og kontor-agtigt look.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Højttaleren er med sine 260 gram ikke tung, men alligevel overrasker tyngden, når man samler den op. Højttaleren kobles nemt til dine enheder via Bluetooth, og en kvindestemme forsikrer dig højt og tydeligt om, at: ”Your device is connected” og ligeledes ”Your device is disconnected”, når du kobler fra. En fin og betryggende detalje, selvom volumen på stemmen er i den høje ende.

Højttaleren har en overraskende klar og flot lyd for sin størrelse, selvom der naturligvis er grænser for, hvor stor en fest du kan spille op – her vil de fleste mangle bas. Til mobilt brug til dig og et par venner er lyden dog godkendt. Højttaleren oplades via det medfølgende USB-kabel og alt efter volumen, kan du lytte til op til otte timers musik. Derudover er der jackstik, så du også kan tilkoble dine enheder denne vej. Da der er indbygget mikrofon i den lille højttaler, kan du også modtage opkald.

En solid og velbygget mini-højttaler, der måske ikke revolutionerer højttaler-genren, men som er yderst velfungerende, stilig og er velegnet til business-manden eller den rejsende.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems