Test: Verbatim Bluetooth Mobile Speaker

Bærbare Bluetooth-højttalere er stadig i høj kurs ude i butikkerne og hos køberne, og Verbatim Bluetooth Mobile Speaker prøver med aluminiumsdesign at ramme det lidt billigere segment men dog med et eksklusivt og kontor-agtigt look.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Højttaleren er med sine 260 gram ikke tung, men alligevel overrasker tyngden, når man samler den op. Højttaleren kobles nemt til dine enheder via Bluetooth, og en kvindestemme forsikrer dig højt og tydeligt om, at: ”Your device is connected” og ligeledes ”Your device is disconnected”, når du kobler fra. En fin og betryggende detalje, selvom volumen på stemmen er i den høje ende.

Højttaleren har en overraskende klar og flot lyd for sin størrelse, selvom der naturligvis er grænser for, hvor stor en fest du kan spille op – her vil de fleste mangle bas. Til mobilt brug til dig og et par venner er lyden dog godkendt. Højttaleren oplades via det medfølgende USB-kabel og alt efter volumen, kan du lytte til op til otte timers musik. Derudover er der jackstik, så du også kan tilkoble dine enheder denne vej. Da der er indbygget mikrofon i den lille højttaler, kan du også modtage opkald.

En solid og velbygget mini-højttaler, der måske ikke revolutionerer højttaler-genren, men som er yderst velfungerende, stilig og er velegnet til business-manden eller den rejsende.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job