Test: Verbatim Bluetooth Mobile Speaker

Bærbare Bluetooth-højttalere er stadig i høj kurs ude i butikkerne og hos køberne, og Verbatim Bluetooth Mobile Speaker prøver med aluminiumsdesign at ramme det lidt billigere segment men dog med et eksklusivt og kontor-agtigt look.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Højttaleren er med sine 260 gram ikke tung, men alligevel overrasker tyngden, når man samler den op. Højttaleren kobles nemt til dine enheder via Bluetooth, og en kvindestemme forsikrer dig højt og tydeligt om, at: ”Your device is connected” og ligeledes ”Your device is disconnected”, når du kobler fra. En fin og betryggende detalje, selvom volumen på stemmen er i den høje ende.

Højttaleren har en overraskende klar og flot lyd for sin størrelse, selvom der naturligvis er grænser for, hvor stor en fest du kan spille op – her vil de fleste mangle bas. Til mobilt brug til dig og et par venner er lyden dog godkendt. Højttaleren oplades via det medfølgende USB-kabel og alt efter volumen, kan du lytte til op til otte timers musik. Derudover er der jackstik, så du også kan tilkoble dine enheder denne vej. Da der er indbygget mikrofon i den lille højttaler, kan du også modtage opkald.

En solid og velbygget mini-højttaler, der måske ikke revolutionerer højttaler-genren, men som er yderst velfungerende, stilig og er velegnet til business-manden eller den rejsende.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S