Test: Verbatim Bluetooth Mobile Speaker

Bærbare Bluetooth-højttalere er stadig i høj kurs ude i butikkerne og hos køberne, og Verbatim Bluetooth Mobile Speaker prøver med aluminiumsdesign at ramme det lidt billigere segment men dog med et eksklusivt og kontor-agtigt look.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Højttaleren er med sine 260 gram ikke tung, men alligevel overrasker tyngden, når man samler den op. Højttaleren kobles nemt til dine enheder via Bluetooth, og en kvindestemme forsikrer dig højt og tydeligt om, at: ”Your device is connected” og ligeledes ”Your device is disconnected”, når du kobler fra. En fin og betryggende detalje, selvom volumen på stemmen er i den høje ende.

Højttaleren har en overraskende klar og flot lyd for sin størrelse, selvom der naturligvis er grænser for, hvor stor en fest du kan spille op – her vil de fleste mangle bas. Til mobilt brug til dig og et par venner er lyden dog godkendt. Højttaleren oplades via det medfølgende USB-kabel og alt efter volumen, kan du lytte til op til otte timers musik. Derudover er der jackstik, så du også kan tilkoble dine enheder denne vej. Da der er indbygget mikrofon i den lille højttaler, kan du også modtage opkald.

En solid og velbygget mini-højttaler, der måske ikke revolutionerer højttaler-genren, men som er yderst velfungerende, stilig og er velegnet til business-manden eller den rejsende.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S