Her får du den billigste tv-pakke

Der er mange penge at spare på tv-pakken. Kvaliteten af pakkerne varierer også meget. Vi har tjekket op på markedet i samarbejde med Samlino.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Markedet for tv-pakkerne er næsten ligeså uoverskueligt som markedet for mobil-abonnement. Men der kan være mange penge at spare, hvis du vælger den rigtige. I samarbejde med Samlino har vi sammenlignet priser for tv-pakker i tre forskellige størrelseskategorier. 

I analysen har vi set på priserne på tv-pakker på det danske marked. Oprettelse og betalingsgebyrer er inkluderet i undersøgelsen. Herefter er prisen for 6 måneder regnet ud, da det ofte er bindingsperioden. Samtidigt viser vores sammenligning, hvor mange af 8 top kanaler, der er inkluderet i pakkerne.

Top 8 tv-kanaler (DR-kanaler er ikke med, da de følger gratis med i alle tv-pakker):

Top 8 kanaler i tv-pakke. Top 8 kanaler i tv-pakke.

Kriterier:

• Pakkerne skal tilbyde TV.
• Prisen skal kunne findes online.

Sådan gjorde vi:

Vi tjekkede hvert selskabs priser på TV. For nogle af dem har vi indtastet en vilkårlig adresse, da det bliver efterspurgt på hjemmesiderne. Disse adresser er noteret. Vi har sammenlignet priser på både lille, mellem og stor TV-pakke. De består henholdsvis af ”op til 20 kanaler”, ”21-40 kanaler” og ”over 40 kanaler”. De tre forskellige størrelser har fået et skema hver, som viser, hvilket selskab der er billigst for hver af dem.

Samlino lille tv-pakke. Den billigste lille tv-pakke.

 

Samlino mellem tv-pakke. Den billigste mellem tv-pakke.

 

Samlino stor tv-pakke. Den billigste store tv-pakke.

Det viser analysen:

Den billigste løsning for henholdsvis lille, mellem, og stor TV-pakke.
- Telia var det billigste selskab for TV-pakker i den lille kategori. I deres lille pakke får man TV ca. 4 gange billigere end det dyreste selskab Boxer. Dog får man alle de 8 top kanaler med Boxer og kun 2/8 med Telia. Man får 15 kanaler i pakken fra begge selskaber.
- For mellempakken var Stofa billigst med 4/8 top kanaler, og deres pakke koster samtidigt under halvdelen af det dyreste, som igen var Boxer. Med Boxer får man til gengæld alle 8 top kanaler med og 36 kanaler i alt, hvilket er 10 mere, end hvad man får fra Stofa.
- Mht. den store TV-pakke var Telia også den billigste løsning med 5 ud af 8 top kanaler til en pris under halvdelen af det dyreste selskab. YouSee var dyrest, men tilbyder 7 ud af de 8 top kanaler. Med Telias store pakke får man 47 kanaler og med YouSee får man 54.

BEMÆRK: (For at få Fullrate TV skal man have Fullrate bredbånd, hvilket kommer oven i prisen).

Mikkel Zimakoff, CMO i Samlino.dk, udtaler: "Analysen viser, at der er mange penge at spare ved at vælge den rette tv-pakke. Der er dog stor forskel på kvaliteten hos de forskellige udbydere, og du bør derfor først definere dit behov, og bruge det som udgangspunkt, når du vælger teleudbyder. Både med hensyn til de kanaler der er i tv-pakken men også billedkvalitet."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S